Resultat Swedish Grand Prix 3

Stockholm, 2012-03-24 - 2012-03-25
Gren 1, 100m Freestyle Men, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Petter Stymne1983Simklubben NeptunSWE23.9650.05
2Mattias Carlsson1990Uddevalla SimSWE24.2750.64
3Stefan Nystrand1981Spårvägen SimföreningSWE24.0450.85
4Ari-Pekka Liukkonen1989FinlandFIN24.8451.52
5Oscar Ekström1994Linköpings Allmänna SSSWE24.8451.85
6Teemu Vuorela1994FinlandFIN25.5151.93
7Severi Allonen1991FinlandFIN25.3252.05
8Robin Andréasson1988Mölndals Allmänna SimsällskapSWE25.1352.07
9Christoffer Vikström1987Simklubben NeptunSWE24.6152.09
10Radovan Siljevski1986Vojvodina Novi SadSRB24.9052.23
11Pontus Flodqvist1988Simklubben NeptunSWE25.1652.75
12David Ernstsson1992Stockholmspolisens Sim IFSWE25.2352.77
13Mats Westergren1994Simklubben RanSWE25.4952.88
14Christoffer Carlsen1992Mölndals Allmänna SimsällskapSWE25.0552.98
15Toni Kurkinen1989FinlandFIN25.5553.23
16Gustav Åberg Lejdström1992Helsingborgs SimsällskapSWE25.6653.28
17Robert Palosaari1992Väsby SimsällskapSWE25.8253.41
18Tony Eriksson1993FinlandFIN25.6753.58
19Anton Andersson1993Jönköpings SimsällskapSWE26.2453.95
20Jesper Svensson1990Uddevalla SimSWE25.5353.96
21Rickard Vagerstam1990Helsingborgs SimsällskapSWE26.0554.02
Emil Gustavsson1995Jönköpings SimsällskapSWE26.5554.02
23Robbin Steén1987Ystads SimsällskapSWE26.2554.03
24Alexander Linge1992Linköpings Allmänna SSSWE25.8554.36
25Marcus Hagström1991Södertörns SimsällskapSWE25.9854.45
26Juho Nieminen1993KooveeFIN26.0054.50
27Mikael Wåhlin1989Norrköpings KappsimningsklubbSWE26.5954.62
28Axel Pettersson1995Jönköpings SimsällskapSWE26.5254.68
Martin Persson1992Trollhättans SimsällskapSWE26.1354.68
30Adam Ackerstierna1995Simklubben EnaSWE26.2554.75
31Anton Arvidsson1994Kungälvs SimsällskapSWE26.1654.78
32Emil Palmqvist1990Uddevalla SimSWE26.4154.79
33Filip Holmqvist1994Simklubben S 02SWE26.1754.80
34Jonathan Kling1993Örebro SimalliansSWE26.3354.82
35Stefan Stojmenovic1993Norrköpings KappsimningsklubbSWE26.2754.88
36Adam Karlsson1994Spårvägen SimföreningSWE25.7954.93
37Konstantin Sundin1987Spårvägen SimföreningSWE26.3554.97
38Adam Schön-Svensson1991Landskrona SimsällskapSWE26.4255.02
39Joakim Hvalgren1993Södertörns SimsällskapSWE26.2555.38
40Emil Cardebrant1993Trollhättans SimsällskapSWE27.0255.46
41Hampus Olsson1991Ystads SimsällskapSWE26.5555.83
42Johan Widén1986Göteborg SimSWE26.6055.98
43Grim Sjöberg1995Linköpings Allmänna SSSWE26.3956.07
44Joel Gustavsson1992Ystads SimsällskapSWE27.2656.14
45Andreas Hjalmarsson1994Karlskrona SimsällskapSWE27.0756.32
46Eric Smedlund1994Umeå SimsällskapSWE27.4056.35
47Gustav Thorstrand1994Spårvägen SimföreningSWE26.6956.47
48John Olsson1995Simklubben LaxenSWE27.7156.52
49Lauri Leinonen1992KooveeFIN27.3956.53
50Freddie Tour1991Simklubben NeptunSWE27.4456.71
51Mikael Blum1995Simklubben LaxenSWE27.6256.95
52Andreas Myhrberg1993S71SWE27.0057.16
53Sakari Rautalin1991KooveeFIN26.7057.29
54Johan Christiansson1996Ystads SimsällskapSWE27.4157.43
55Alexander Kotevski1994Eskilstuna SimklubbSWE27.3957.50
56Alexander Morgan1996Stockholms KappsimningsklubbSWE27.0457.55
57Nils Montalva1993Simklubben S 02SWE27.6958.74
Gren 1, 100m Freestyle Men, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Petter Stymne1983Simklubben NeptunSWE24.0050.16
2Stefan Nystrand1981Spårvägen SimföreningSWE23.4850.28
3Robin Andréasson1988Mölndals Allmänna SimsällskapSWE24.8051.26
4Ari-Pekka Liukkonen1989FinlandFIN25.0151.68
5Oscar Ekström1994Linköpings Allmänna SSSWE24.5751.80
6Severi Allonen1991FinlandFIN25.0152.03
7Teemu Vuorela1994FinlandFIN25.3652.21
8Pontus Flodqvist1988Simklubben NeptunSWE25.0852.87
Gren 2, 200m Freestyle Women, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Sarah Sjöström1993Södertörns SimsällskapSWE28.3158.531:29.391:59.74
2Gabriella Fagundez1985Väsby SimsällskapSWE28.7359.961:31.672:03.30
3Elsa Ericsson1995Täby SimSWE29.311:00.931:32.782:04.72
4Josefin Lindkvist1993Väsby SimsällskapSWE28.791:00.061:32.292:04.93
5Petra Granlund1987Väsby SimsällskapSWE28.941:00.371:32.992:05.04
6Laura Lajunen1992Simklubben NeptunSWE29.231:01.171:34.302:06.61
7Wanda Dollmayer1996Simklubben RanSWE30.081:01.771:34.272:06.98
8Josefin Eriksen1995Järfälla SimsällskapSWE29.631:01.251:34.062:07.21
9Sofia Lindholm1993Mölndals Allmänna SimsällskapSWE30.071:02.361:35.322:07.82
10Jaqueline Hippi1996Väsby SimsällskapSWE29.711:02.431:35.412:08.12
11Vilma Ekström1994Linköpings Allmänna SSSWE29.341:01.421:35.062:08.60
12Nadja Salomonsson1992Väsby SimsällskapSWE29.741:02.361:36.202:09.26
13Marlene Pavlu Lewin1997Skuru IdrottsklubbSWE29.551:02.251:36.362:09.98
14Hilla Kortetjärvi1996FinlandFIN30.201:02.921:36.802:10.53
15Anni Hirvelä1995Vantaan VesikotFIN30.361:03.131:36.992:10.54
16Jessica Eriksson1995Simklubben NeptunSWE29.961:02.731:36.912:10.80
17Jeanette Björklund1991Södertörns SimsällskapSWE30.161:03.071:37.152:11.21
18Ida Eriksen1997Järfälla SimsällskapSWE30.581:04.651:38.552:11.55
19Rebecka Lithander1992Solna Sundbyberg SS 04SWE30.451:03.851:38.112:11.71
20Maja Magnusson1992Bollnäs SimsällskapSWE30.781:04.001:37.892:11.77
21Jenny Eliasson1991Solna Sundbyberg SS 04SWE30.991:04.341:38.392:11.91
22Fanny Teijonsalo1996FinlandFIN30.001:04.351:38.692:12.50
23Sara Hägglund-Björklund1995Södertörns SimsällskapSWE30.331:03.911:38.582:12.68
24Emma Westman1993Mölndals Allmänna SimsällskapSWE31.181:04.731:38.962:12.91
25Maria Galic1995Jönköpings SimsällskapSWE30.951:04.261:38.552:13.05
26Rebecca Holst1991Simklubben TritonSWE31.211:04.891:38.932:13.11
27Lisa Johansson1990Simklubben NeptunSWE30.551:04.071:38.792:13.35
28Malin Ericsson1989Ystads SimsällskapSWE31.391:05.011:39.492:13.41
29Camilla Svensson1995Solna Sundbyberg SS 04SWE31.421:05.831:40.382:14.06
30Maria Lunusjkin1993Saltsjöbadens IdrottsföreningSWE30.501:04.641:39.782:14.11
31Louise Hjalmarsson1997Skövde SimsällskapSWE31.191:05.021:40.002:14.45
32Karin Åström1996Järfälla SimsällskapSWE30.571:04.801:40.272:14.74
33Carin Klasson1995Södertörns SimsällskapSWE31.601:05.321:40.522:15.19
34Alida Ramdén1997Södertälje SimsällskapSWE30.801:04.771:39.912:15.51
35Frida Cedergårdh1995Spårvägen SimföreningSWE30.111:04.301:40.202:15.54
36Greta Nykvist1996Södertörns SimsällskapSWE30.771:05.031:40.982:16.06
37Tilde Lundmark1995Simklubben S 02SWE30.711:04.871:40.582:16.31
38Vilma Unnermark1997Södertörns SimsällskapSWE31.121:05.881:41.792:16.50
39Emelie Bäck1996Väsby SimsällskapSWE31.001:05.661:41.282:17.13
40Lovisa Nyman1994Umeå SimsällskapSWE31.541:06.401:41.962:17.99
41Emma Rotstam1998Järfälla SimsällskapSWE30.981:05.921:42.592:19.90
42Erika Kaspersson1994Eslövs SimsällskapSWE32.491:08.331:44.362:19.98
Gren 2, 200m Freestyle Women, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Sarah Sjöström1993Södertörns SimsällskapSWE28.1358.171:27.641:57.46
2Gabriella Fagundez1985Väsby SimsällskapSWE28.5358.991:30.132:01.13
3Petra Granlund1987Väsby SimsällskapSWE29.341:00.721:32.392:03.45
4Elsa Ericsson1995Täby SimSWE29.281:00.851:32.652:04.18
5Josefin Lindkvist1993Väsby SimsällskapSWE28.841:00.281:32.792:04.66
6Laura Lajunen1992Simklubben NeptunSWE29.401:01.201:33.752:05.66
7Wanda Dollmayer1996Simklubben RanSWE29.821:01.791:34.142:06.91
8Josefin Eriksen1995Järfälla SimsällskapSWE29.401:01.281:34.332:07.53
Gren 3, 50m Breaststroke Men, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Niko Hämäläinen1985Uinti Espoo - Esbo SimFIN29.19
2Filipp Provorkov1988EstoniaEST29.40
3Sergio Arias Botey1987Linköpings Allmänna SSSWE29.42
4Iisakki Ratilainen1986KooveeFIN29.54
5Ossi Oksa1988Aurajoen UintiFIN29.75
6Jani Rusi1984FinlandFIN29.83
7Olli Kokko1994FinlandFIN29.94
8William Wihanto1994FinlandFIN29.96
9Andreas Fürst1990Väsby SimsällskapSWE30.05
10Johannes Kärki1993Helsingborgs SimsällskapSWE30.06
11Marcus Svensson1992Simsällskapet IdenSWE30.32
12Gulliver Koch1992Uddevalla SimSWE30.37
13Johannes Skagius1995Sundsvalls SimsällskapSWE30.46
14Isak Ladeborn1988Simklubben LaxenSWE30.62
15Christoffer Andersson1994Tyresö SimsällskapSWE30.71
16Felix Nilsson1990Simklubben LaxenSWE31.16
17Patric Ridell1993Simklubben NeptunSWE31.18
18Oskar Möller1990Simklubben LöddeSWE31.20
19Toni Galic1989Jönköpings SimsällskapSWE31.40
20Marcus Hagström1991Södertörns SimsällskapSWE31.41
21Martin Glifberg1992Ystads SimsällskapSWE31.56
22Tobias Gustafson1994Spårvägen SimföreningSWE31.66
23Victor Klügel1995S71SWE31.88
24Joakim Löfgren1992Simklubben LaxenSWE31.91
25Sebastian Dobrescu1994Jönköpings SimsällskapSWE32.02
26Pierre Zarebski1992Upsala SimsällskapSWE32.15
27Erik Löfgren-Bengtson1989Västerås SimsällskapSWE32.43
28Kevin Thorvaldsson1995Jönköpings SimsällskapSWE32.51
29Marcus Nordin1992Södertälje SimsällskapSWE32.67
30Alexander Ozerov1996Väsby SimsällskapSWE33.01
31Andreas Myhrberg1993S71SWE35.26
Rickard Berglund1987Mölndals Allmänna SimsällskapSWEDSQ
Gren 3, 50m Breaststroke Men, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Filipp Provorkov1988EstoniaEST28.88
2Niko Hämäläinen1985Uinti Espoo - Esbo SimFIN29.02
3Ossi Oksa1988Aurajoen UintiFIN29.28
Iisakki Ratilainen1986KooveeFIN29.28
5Sergio Arias Botey1987Linköpings Allmänna SSSWE29.40
6William Wihanto1994FinlandFIN29.71
7Jani Rusi1984FinlandFIN29.83
8Olli Kokko1994FinlandFIN30.16
Gren 4, 100m Breaststroke Women, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Joline Höstman1988Mölndals Allmänna SimsällskapSWE32.651:09.10
2Jenna Laukkanen1995FinlandFIN34.181:11.43
3Sandra Olofsson1990Uddevalla SimSWE34.041:13.53
4Lina Westerlund1995Upsala SimsällskapSWE34.371:13.82
5Jonna Dahlberg1995Simklubben NeptunSWE34.331:14.03
6Jessica Billquist1996Spårvägen SimföreningSWE34.741:14.28
7Julia Schippert1993Helsingborgs SimsällskapSWE35.381:14.31
8Emilia Eloranta1997FinlandFIN35.721:14.63
9Andrea Bengtsson1991Göteborg SimSWE34.801:14.73
10Helena Kumblad1987Göteborg SimSWE34.711:15.19
11Lina Rosvall1997Ängelholms SimsällskapSWE35.201:15.22
12Vilma Ekström1994Linköpings Allmänna SSSWE36.081:15.56
13Anu Lehtinen1990KooveeFIN36.001:15.84
14Vendela Norrman1995Tyresö SimsällskapSWE35.591:15.93
15Johanna Andersson1997Ängelholms SimsällskapSWE35.991:16.53
16Lina Berg1996Simklubben S 02SWE35.801:16.62
17Carolina Nordin1987Solna Sundbyberg SS 04SWE35.911:16.63
18Laura Salonen1996FinlandFIN35.481:16.69
19Milana Salih1997Väsby SimsällskapSWE36.551:16.91
20Emelie Johansson1996Täby SimSWE36.321:16.95
21Petra Wennberg1993Simsällskapet IdenSWE36.571:17.28
22Emelie Åkerström1995Väsby SimsällskapSWE35.841:17.40
23Viktoria Reinhold1996Göteborg SimSWE36.321:17.76
24Erika Bergström1996FinlandFIN37.421:17.83
25Anna Mäkinen1995KooveeFIN36.371:18.02
26Jenny Christensson1996Simsällskapet IdenSWE37.131:18.06
27Sara Ottosson-Bixo1995Västerås SimsällskapSWE37.131:19.86
28Johanna Holm1996Järfälla SimsällskapSWE37.621:20.34
29Sara Finati1992Stockholms KappsimningsklubbSWE37.691:21.21
30Lina Berggren1998Västerås SimsällskapSWE37.941:21.27
31Elin Kvarnemar1995Växjö SimsällskapSWE37.781:21.67
Gren 4, 100m Breaststroke Women, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Joline Höstman1988Mölndals Allmänna SimsällskapSWE32.621:09.16
2Jenna Laukkanen1995FinlandFIN34.151:10.84
3Lina Westerlund1995Upsala SimsällskapSWE34.831:13.50
4Jessica Billquist1996Spårvägen SimföreningSWE34.991:14.24
5Sandra Olofsson1990Uddevalla SimSWE34.551:14.44
6Emilia Eloranta1997FinlandFIN36.611:15.07
7Jonna Dahlberg1995Simklubben NeptunSWE35.651:15.28
8Julia Schippert1993Helsingborgs SimsällskapSWE35.841:16.91
Gren 5, 400m Medley Men, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand100m200m300mTidStatus

1Linus Kanth1991Västerås SimsällskapSWE1:03.662:15.333:34.584:39.56
2Martin Persson1988Helsingborgs SimsällskapSWE1:04.202:17.453:33.434:41.42
3Miro Torola1995FinlandFIN1:03.092:15.153:40.124:42.71
4Jesper Björk1993Järfälla SimsällskapSWE1:00.932:12.043:35.574:42.99
5Fredrich Risebrandt1992Uddevalla SimSWE1:03.382:19.093:40.354:46.41
6Alexander Dimcevski1995Simklubben S 02SWE1:04.582:21.323:44.204:53.97
7Theodor Hansson1994Södertälje SimsällskapSWE1:05.102:23.433:50.994:58.34
8Carl Norlander1997Linköpings Allmänna SSSWE1:06.612:23.603:50.714:58.59
9Lachlan Mcpheat1994Stockholmspolisens Sim IFSWE1:10.972:28.253:49.754:59.13
10Marcus Aurén1994Västerås SimsällskapSWE1:07.552:25.483:53.195:02.03
11Kasperi Mikkonen1993KooveeFIN1:06.272:24.833:51.785:02.84
12Max Östberg1996Västerås SimsällskapSWE1:08.512:28.283:55.495:03.50
13Martin Blivik1995Karlskrona SimsällskapSWE1:04.602:23.163:53.295:05.46
14David Hallberg1994Västerås SimsällskapSWE1:08.772:30.193:58.195:07.30
15Johan Nyström1994Västerås SimsällskapSWE1:10.052:32.674:00.545:09.72
Gren 5, 400m Medley Men, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand100m200m300mTidStatus

1Martin Persson1988Helsingborgs SimsällskapSWE1:03.632:18.453:31.704:37.04
2Linus Kanth1991Västerås SimsällskapSWE1:03.892:15.723:34.784:38.95
3Miro Torola1995FinlandFIN1:03.852:15.793:38.444:39.29
4Fredrich Risebrandt1992Uddevalla SimSWE1:03.452:19.803:41.034:45.28
5Carl Norlander1997Linköpings Allmänna SSSWE1:05.652:21.033:46.574:52.06
Alexander Dimcevski1995Simklubben S 02SWE1:05.252:20.793:44.014:52.06
7Theodor Hansson1994Södertälje SimsällskapSWE1:06.062:24.223:50.184:57.11
8Marcus Aurén1994Västerås SimsällskapSWE1:09.302:26.803:54.975:04.05
Gren 6, 100m Butterfly Women, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Emilia Pikkarainen1992FinlandFIN28.6859.81
Sarah Sjöström1993Södertörns SimsällskapSWE28.2759.81
3Louise Hansson1996Helsingborgs SimsällskapSWE28.061:00.94
4My Fridell1992Helsingborgs SimsällskapSWE28.971:01.97
5Petra Soininen1992Uinti Espoo - Esbo SimFIN29.411:03.03
6Petra Granlund1987Väsby SimsällskapSWE29.481:03.22
7Therese Nord1993Järfälla SimsällskapSWE30.251:04.51
8Heidi Karjalainen1991Uinti Espoo - Esbo SimFIN29.941:04.57
9Vera Johansson1995Örebro SimalliansSWE29.961:04.95
10Linda Baron1995Järfälla SimsällskapSWE31.001:05.21
11Isabelle Höstman1990Mölndals Allmänna SimsällskapSWE30.401:05.40
12Elin Podéus1997Norrköpings KappsimningsklubbSWE30.021:05.76
13Miranda Bånnsgård1992Mölndals Allmänna SimsällskapSWE30.521:06.08
14Maria Lundahl1991S71SWE30.731:06.23
15Laura Lajunen1992Simklubben NeptunSWE30.851:06.41
16Rebecca Diaz-Nilsson1996Norrköpings KappsimningsklubbSWE30.681:06.99
17Emma Arkenstrand1994Väsby SimsällskapSWE31.151:07.10
18Alexandra Uusaro1995Täby SimSWE31.271:07.28
19Ida Pettersson1993Simklubben LaxenSWE31.101:07.41
20Jennie Andersson1993Väsby SimsällskapSWE32.441:07.84
21Anni Hirvelä1995Vantaan VesikotFIN31.671:07.86
22Josefine Hansson1992Eslövs SimsällskapSWE32.021:08.11
23Caroline Andersson-Ekström1994Landskrona SimsällskapSWE32.231:08.63
24Malin Ericsson1989Ystads SimsällskapSWE32.441:09.65
25Erika Kaspersson1994Eslövs SimsällskapSWE33.411:12.57
Gren 6, 100m Butterfly Women, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Sarah Sjöström1993Södertörns SimsällskapSWE27.6158.08
2Emilia Pikkarainen1992FinlandFIN27.9759.26
3Petra Granlund1987Väsby SimsällskapSWE28.481:01.39
4Louise Hansson1996Helsingborgs SimsällskapSWE28.891:01.77
5My Fridell1992Helsingborgs SimsällskapSWE28.971:01.82
6Petra Soininen1992Uinti Espoo - Esbo SimFIN29.501:02.82
7Heidi Karjalainen1991Uinti Espoo - Esbo SimFIN30.051:05.12
8Therese Nord1993Järfälla SimsällskapSWE30.521:05.59
Gren 7, 100m Backstroke Men, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Mattias Carlsson1990Uddevalla SimSWE28.0357.06
2Pontus Renholm1986Stockholmspolisens Sim IFSWE27.7157.46
3Andres Olvik1986EstoniaEST28.8057.92
4Kristian Kron1992Helsingborgs SimsällskapSWE28.4458.43
5Fabian Bergman1994Saltsjöbadens IdrottsföreningSWE29.0758.84
6Axel Pettersson1995Jönköpings SimsällskapSWE28.7158.87
7Martin Nilsson1993Väsby SimsällskapSWE28.6558.88
8Anton Lundin1994Simklubben TritonSWE29.0459.74
9Janne Markkanen1994FinlandFIN29.1459.84
10Tuomas Pokkinen1995FinlandFIN29.961:01.20
11Lucas Thomée1993Stockholms KappsimningsklubbSWE30.571:02.48
12Adam Karlsson1994Spårvägen SimföreningSWE29.681:02.58
13Gustav Hökfelt1994Simklubben NeptunSWE30.321:02.92
14Alexander Lienau-Petersson1993Ystads SimsällskapSWE30.591:03.68
15Joakim Uhlin1994Stockholmspolisens Sim IFSWE31.211:04.23
16Joakim Kling1991Göteborg SimSWE31.011:04.52
John Olsson1995Simklubben LaxenSWE31.251:04.52
18Michail Papantoniou1997Stockholmspolisens Sim IFSWE30.921:04.75
19Gustav Henriksson1990Solna Sundbyberg SS 04SWE31.181:04.98
20Alexander Dimcevski1995Simklubben S 02SWE31.811:05.16
21Oscar Zedendahl1995Väsby SimsällskapSWE31.551:05.17
22Antonio Lutula1993Simklubben NeptunSWE32.071:06.96
23Alexander Kotevski1994Eskilstuna SimklubbSWE32.271:07.41
Gren 7, 100m Backstroke Men, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Mattias Carlsson1990Uddevalla SimSWE27.0655.71
2Andres Olvik1986EstoniaEST27.9156.55
3Pontus Renholm1986Stockholmspolisens Sim IFSWE27.8357.72
4Martin Nilsson1993Väsby SimsällskapSWE28.2658.37
5Kristian Kron1992Helsingborgs SimsällskapSWE28.4758.50
6Anton Lundin1994Simklubben TritonSWE28.6959.08
7Axel Pettersson1995Jönköpings SimsällskapSWE28.7259.11
8Fabian Bergman1994Saltsjöbadens IdrottsföreningSWE28.5059.12
Gren 8, 50m Backstroke Women, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Sandra Hafström1991Helsingborgs SimsällskapSWE30.07
2Eljena Knutsson1992Ystads SimsällskapSWE30.41
3Lovisa Klarén1992Landskrona SimsällskapSWE30.67
4Lotta Nevalainen1994FinlandFIN30.75
5Linda Eriksson1991Solna Sundbyberg SS 04SWE30.77
6Jessica Allberg1995Skuru IdrottsklubbSWE31.05
7Jessica Eriksson1995Simklubben NeptunSWE31.19
8Janna Ovaska1996FinlandFIN31.24
Erika Carlén1994Jönköpings SimsällskapSWE31.24
10Josefin Eriksen1995Järfälla SimsällskapSWE31.30
11Carita Luukkanen1996FinlandFIN31.49
12Sofia Svensson1993Skövde SimsällskapSWE31.58
13Emma Wahlström1994Spårvägen SimföreningSWE31.64
14Emelie Stenhammar1993Skövde SimsällskapSWE31.90
15Dinah Jönsson1998Ystads SimsällskapSWE31.94
16Anna Hassler1998Skuru IdrottsklubbSWE32.18
17Cecilia Wallén1995Spårvägen SimföreningSWE32.38
18Frida Jakobsson1992Linköpings Allmänna SSSWE32.45
19Amanda Kimander1997Skuru IdrottsklubbSWE32.52
20Isabel Svensson1989Mölndals Allmänna SimsällskapSWE32.61
21Maja Magnusson1992Bollnäs SimsällskapSWE32.64
22Linnéa Bielicz1994Göteborg SimSWE32.89
23Nike Kruners1996Varberg-Falkenberg SimSWE32.91
24Clara Vater1997Landskrona SimsällskapSWE32.98
25Felicia Hedman1995Väsby SimsällskapSWE33.01
26Greta Nykvist1996Södertörns SimsällskapSWE33.48
27Tove Sparrman1996Väsby SimsällskapSWE33.55
28Klara Simonsson1995Simklubben S 02SWE33.81
29Alexandra Engsoo1998Södertälje SimsällskapSWE34.15
30Emma Rautalin1994KooveeFIN34.19
Gren 8, 50m Backstroke Women, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Eljena Knutsson1992Ystads SimsällskapSWE30.11
2Sandra Hafström1991Helsingborgs SimsällskapSWE30.20
3Lotta Nevalainen1994FinlandFIN30.33
4Linda Eriksson1991Solna Sundbyberg SS 04SWE30.38
5Lovisa Klarén1992Landskrona SimsällskapSWE30.46
6Janna Ovaska1996FinlandFIN30.79
7Jessica Allberg1995Skuru IdrottsklubbSWE30.92
8Jessica Eriksson1995Simklubben NeptunSWE30.96
Gren 9, 200m Butterfly Men, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Eric Smedlund1994Umeå SimsällskapSWE28.671:00.881:35.042:09.57
2Viktor Björk1992Spårvägen SimföreningSWE28.681:01.421:35.542:10.35
3Adam Ackerstierna1995Simklubben EnaSWE28.821:01.571:36.032:10.78
4Jesper Björk1993Järfälla SimsällskapSWE29.581:02.941:36.722:11.04
5Andreas Edlund1989Upsala SimsällskapSWE28.351:01.181:35.802:11.81
6Filip Holmqvist1994Simklubben S 02SWE29.111:02.221:37.312:12.37
7Alexander Linge1992Linköpings Allmänna SSSWE28.621:01.651:37.012:13.74
8Markus Fürst1996Väsby SimsällskapSWE29.541:03.851:39.712:16.08
9Johan Magnusson1991Simklubben ÄgirSWE28.951:02.771:38.782:16.55
10Johan Norén1986Landskrona SimsällskapSWE30.941:05.181:40.852:18.98
11Roman Plakhotnyi1993Örebro SimalliansSWE30.661:06.001:42.342:20.15
12Andreas Hjalmarsson1994Karlskrona SimsällskapSWE31.051:05.801:42.722:20.20
13Mikko Karttunen1994Vantaan VesikotFIN29.481:05.101:42.572:20.73
14Marcus Aurén1994Västerås SimsällskapSWE32.891:10.341:49.482:27.95
15Emil Cardebrant1993Trollhättans SimsällskapSWE32.071:10.601:52.132:33.12
Gren 9, 200m Butterfly Men, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Jesper Björk1993Järfälla SimsällskapSWE28.191:00.641:34.032:05.98
2Adam Ackerstierna1995Simklubben EnaSWE27.9159.851:33.562:06.91
3Viktor Björk1992Spårvägen SimföreningSWE28.631:00.831:33.632:07.02
4Eric Smedlund1994Umeå SimsällskapSWE28.751:01.381:35.062:09.89
5Andreas Edlund1989Upsala SimsällskapSWE28.581:01.691:36.422:11.58
6Alexander Linge1992Linköpings Allmänna SSSWE28.581:02.231:37.292:12.90
7Filip Holmqvist1994Simklubben S 02SWE29.231:02.821:37.932:13.64
8Markus Fürst1996Väsby SimsällskapSWE29.141:02.811:38.642:14.88
Gren 10, 200m Medley Women, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Ida Sandin1985Väsby SimsällskapSWE29.931:05.141:44.102:17.31
2Sara Thydén1989Väsby SimsällskapSWE30.031:05.711:45.822:19.37
3Noora Laukkanen1993FinlandFIN29.491:06.951:47.282:20.78
4Jenna Laukkanen1995FinlandFIN32.541:09.711:49.532:23.78
5Jonna Dahlberg1995Simklubben NeptunSWE31.081:09.591:51.642:24.42
6Sofia Lindholm1993Mölndals Allmänna SimsällskapSWE31.361:10.201:52.672:24.90
7Jaqueline Hippi1996Väsby SimsällskapSWE31.011:08.831:54.382:25.74
8Nadja Salomonsson1992Väsby SimsällskapSWE31.091:11.851:53.252:26.96
9Vilma Ekström1994Linköpings Allmänna SSSWE30.971:11.211:53.272:27.41
10Julia Robertsson1995Väsby SimsällskapSWE31.771:08.931:53.902:28.15
11Lina Rosvall1997Ängelholms SimsällskapSWE31.831:10.311:53.422:28.38
12Sara Hägglund-Björklund1995Södertörns SimsällskapSWE33.131:11.841:55.402:29.05
13Frida Jakobsson1992Linköpings Allmänna SSSWE32.671:12.101:55.482:29.27
14Christine Ekman1994Stockholmspolisens Sim IFSWE32.921:12.021:56.592:31.39
15Emelie Åkerström1995Väsby SimsällskapSWE32.491:12.451:57.492:32.38
16Emelie Bäck1996Väsby SimsällskapSWE32.251:11.511:56.332:32.72
17Josefin Hallman1995Södertörns SimsällskapSWE32.171:09.881:57.492:32.96
18Emma Westman1993Mölndals Allmänna SimsällskapSWE33.571:16.201:59.262:33.79
19Jessica Billquist1996Spårvägen SimföreningSWE32.171:14.211:56.272:34.09
20Vendela Norrman1995Tyresö SimsällskapSWE33.811:16.591:57.922:34.91
21Clara Wiman1996Västerås SimsällskapSWE33.481:13.891:59.092:35.02
22Elin Kvarnemar1995Växjö SimsällskapSWE34.401:14.702:00.462:35.77
23Petra Wennberg1993Simsällskapet IdenSWE35.021:18.612:02.972:38.98
24Sara Ottosson-Bixo1995Västerås SimsällskapSWE35.761:20.872:03.422:40.83
25Lina Berg1996Simklubben S 02SWE34.581:20.772:03.372:40.99
26Lina Berggren1998Västerås SimsällskapSWE36.341:18.972:04.382:41.95
Gren 10, 200m Medley Women, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Ida Sandin1985Väsby SimsällskapSWE29.581:04.121:42.712:15.76
2Sara Thydén1989Väsby SimsällskapSWE29.691:04.431:44.372:17.63
3Noora Laukkanen1993FinlandFIN29.611:06.991:47.342:19.83
4Nadja Salomonsson1992Väsby SimsällskapSWE30.631:09.941:51.182:23.00
5Sofia Lindholm1993Mölndals Allmänna SimsällskapSWE31.281:09.461:51.482:23.60
6Vilma Ekström1994Linköpings Allmänna SSSWE30.821:10.081:51.142:23.79
7Jaqueline Hippi1996Väsby SimsällskapSWE30.651:07.101:51.972:24.35
8Jonna Dahlberg1995Simklubben NeptunSWE30.611:09.121:51.822:24.83
Gren 11, 400m Freestyle Men, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand100m200m300mTidStatus

1Anton Dobrzhanskiy1992FinlandFIN59.292:01.453:03.844:04.60
2Gustav Åberg Lejdström1992Helsingborgs SimsällskapSWE59.162:01.293:03.724:05.69
3Mats Westergren1994Simklubben RanSWE1:00.282:04.713:08.684:09.19
4Robin Andréasson1988Mölndals Allmänna SimsällskapSWE1:00.262:04.713:09.294:10.60
5Aleksi Eskelinen1988Uinti Espoo - Esbo SimFIN59.772:03.033:06.934:10.96
6Oscar Ekström1994Linköpings Allmänna SSSWE59.592:03.003:06.534:11.79
7Anton Lundin1994Simklubben TritonSWE1:01.482:06.643:10.684:12.92
8Rickard Vagerstam1990Helsingborgs SimsällskapSWE1:00.332:04.433:08.994:13.12
9Anton Andersson1993Jönköpings SimsällskapSWE1:00.302:04.783:11.194:19.07
10Tim Arnesen1987Mölndals Allmänna SimsällskapSWE1:02.392:07.943:13.994:20.41
11Carl Norlander1997Linköpings Allmänna SSSWE1:01.772:07.783:15.064:20.80
12Roman Plakhotnyi1993Örebro SimalliansSWE1:03.122:09.093:16.144:21.51
13Theodor Hansson1994Södertälje SimsällskapSWE1:02.162:08.853:16.724:23.29
14Emil Gustavsson1995Jönköpings SimsällskapSWE1:01.272:09.113:17.374:25.18
15David Hallberg1994Västerås SimsällskapSWE1:03.392:11.753:20.914:29.48
16Johan Christiansson1996Ystads SimsällskapSWE1:02.472:10.753:20.434:29.71
17Mikael Blum1995Simklubben LaxenSWE1:02.842:11.423:21.404:30.06
18Joel Gustavsson1992Ystads SimsällskapSWE1:03.902:12.493:21.414:30.42
19Nils Montalva1993Simklubben S 02SWE1:04.402:12.643:22.154:31.34
20Gustav Thorstrand1994Spårvägen SimföreningSWE1:04.222:13.163:23.214:32.25
21Johan Nyström1994Västerås SimsällskapSWE1:06.952:18.433:28.804:38.33
Gren 11, 400m Freestyle Men, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand100m200m300mTidStatus

1Gustav Åberg Lejdström1992Helsingborgs SimsällskapSWE56.861:57.762:59.504:01.37
2Mats Westergren1994Simklubben RanSWE59.172:00.563:02.814:02.96
3Anton Dobrzhanskiy1992FinlandFIN57.891:59.553:01.974:02.97
4Aleksi Eskelinen1988Uinti Espoo - Esbo SimFIN57.912:00.203:03.654:08.50
5Robin Andréasson1988Mölndals Allmänna SimsällskapSWE58.452:02.093:07.654:11.35
6Oscar Ekström1994Linköpings Allmänna SSSWE58.982:02.953:07.464:12.38
7Rickard Vagerstam1990Helsingborgs SimsällskapSWE58.752:02.393:07.914:13.69
8Anton Andersson1993Jönköpings SimsällskapSWE1:01.662:07.713:13.344:19.07
Gren 12, 50m Freestyle Women, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Sarah Sjöström1993Södertörns SimsällskapSWE25.31
2Michelle Coleman1993Täby SimSWE25.54
3Hanna-Maria Seppälä1984FinlandFIN25.95
4Laura Kurki1994FinlandFIN25.99
5Claire Vilshed1980Göteborg SimSWE26.34
6Josefin Lindkvist1993Väsby SimsällskapSWE26.35
7Louise Hansson1996Helsingborgs SimsällskapSWE26.43
8Lotta Nevalainen1994FinlandFIN26.75
9Anna Rosén1994Mölndals Allmänna SimsällskapSWE26.89
10Erika Carlén1994Jönköpings SimsällskapSWE27.15
11Salla Elovirta1997FinlandFIN27.22
Wanda Dollmayer1996Simklubben RanSWE27.22
13Matilda Åhlström1991Bollnäs SimsällskapSWE27.37
Caroline Johansson1992Skövde SimsällskapSWE27.37
15Malin Ekstrand1991Spårvägen SimföreningSWE27.59
16Caroline Adolfsson1993Skövde SimsällskapSWE27.62
17Jessica Eriksson1995Simklubben NeptunSWE27.71
18Vilma Ekström1994Linköpings Allmänna SSSWE27.75
19Sara Sharp1992Umeå SimsällskapSWE27.77
20Anna Mäkinen1995KooveeFIN27.81
21Isabelle Höstman1990Mölndals Allmänna SimsällskapSWE27.82
22Laura Lajunen1992Simklubben NeptunSWE27.87
23Vera Johansson1995Örebro SimalliansSWE28.01
24Sara Linné1997Landskrona SimsällskapSWE28.06
25Maria Persson1993Simsällskapet IdenSWE28.12
26Frida Jakobsson1992Linköpings Allmänna SSSWE28.13
27Maria Lunusjkin1993Saltsjöbadens IdrottsföreningSWE28.23
28Felicia Hedman1995Väsby SimsällskapSWE28.28
29Rebecka Lithander1992Solna Sundbyberg SS 04SWE28.33
30Jeanette Björklund1991Södertörns SimsällskapSWE28.38
31Lovisa Klarén1992Landskrona SimsällskapSWE28.43
32Maja Magnusson1992Bollnäs SimsällskapSWE28.51
33Linnéa Bielicz1994Göteborg SimSWE28.56
34Milana Salih1997Väsby SimsällskapSWE28.64
35Tove Sparrman1996Väsby SimsällskapSWE28.66
36Louise Hjalmarsson1997Skövde SimsällskapSWE28.67
37Maria Lundahl1991S71SWE28.68
38Emelie Stenhammar1993Skövde SimsällskapSWE28.69
39Karin Åström1996Järfälla SimsällskapSWE28.70
40Jennifer Schwartz1994Strängnäs SimsällskapSWE28.75
41Malin Ericsson1989Ystads SimsällskapSWE28.92
42Miranda Bånnsgård1992Mölndals Allmänna SimsällskapSWE29.06
43Jenny Eliasson1991Solna Sundbyberg SS 04SWE29.34
44Lovisa Nyman1994Umeå SimsällskapSWE29.40
45Camilla Svensson1995Solna Sundbyberg SS 04SWE29.41
46Emma Rautalin1994KooveeFIN29.81
47Caroline Andersson-Ekström1994Landskrona SimsällskapSWE29.83
Alexandra Engsoo1998Södertälje SimsällskapSWE29.83
49Jenny Christensson1996Simsällskapet IdenSWE29.84
Gren 12, 50m Freestyle Women, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Sarah Sjöström1993Södertörns SimsällskapSWE25.10
2Michelle Coleman1993Täby SimSWE25.60
3Hanna-Maria Seppälä1984FinlandFIN25.73
4Laura Kurki1994FinlandFIN25.92
5Claire Vilshed1980Göteborg SimSWE26.16
6Louise Hansson1996Helsingborgs SimsällskapSWE26.50
7Lotta Nevalainen1994FinlandFIN26.58
8Josefin Lindkvist1993Väsby SimsällskapSWE26.68
Gren 13, 200m Breaststroke Men, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Simon Sjödin1986Simklubben NeptunSWE32.281:07.821:43.692:19.61
2Martin Persson1988Helsingborgs SimsällskapSWE33.161:08.921:45.102:21.81
3Andreas Fürst1990Väsby SimsällskapSWE32.811:09.691:46.552:22.51
4Robert Palosaari1992Väsby SimsällskapSWE32.991:09.761:47.102:25.16
5Sergio Arias Botey1987Linköpings Allmänna SSSWE33.001:10.271:47.982:25.20
6Ossi Oksa1988Aurajoen UintiFIN32.141:09.611:48.252:25.31
7Johannes Kärki1993Helsingborgs SimsällskapSWE33.761:10.381:47.922:25.49
8Christoffer Andersson1994Tyresö SimsällskapSWE32.871:09.721:47.912:26.23
9Marcus Svensson1992Simsällskapet IdenSWE33.011:10.251:48.552:27.35
10Olli Kokko1994FinlandFIN33.661:12.101:49.602:28.07
11Felix Nilsson1990Simklubben LaxenSWE33.621:11.871:51.022:28.93
12Joakim Löfgren1992Simklubben LaxenSWE34.311:12.671:51.132:29.70
13Erik Löfgren-Bengtson1989Västerås SimsällskapSWE34.441:12.401:51.762:30.66
14Linus Kanth1991Västerås SimsällskapSWE34.161:11.651:50.872:30.70
15Martin Glifberg1992Ystads SimsällskapSWE34.051:12.741:52.252:31.04
16Alexander Morgan1996Stockholms KappsimningsklubbSWE34.791:12.421:52.082:31.63
17Johannes Skagius1995Sundsvalls SimsällskapSWE33.351:12.051:52.392:31.83
18Kevin Thorvaldsson1995Jönköpings SimsällskapSWE34.861:14.121:53.762:32.26
19Patric Ridell1993Simklubben NeptunSWE35.981:16.141:56.412:36.24
20Fredrich Risebrandt1992Uddevalla SimSWE34.801:14.011:54.972:36.85
21Eric Smedlund1994Umeå SimsällskapSWE35.711:15.231:56.352:37.74
22Sebastian Dobrescu1994Jönköpings SimsällskapSWE34.791:15.701:58.322:41.87
23Alexander Ozerov1996Väsby SimsällskapSWE36.441:18.912:02.432:45.81
Martin Blivik1995Karlskrona SimsällskapSWEDSQ
Gren 13, 200m Breaststroke Men, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Simon Sjödin1986Simklubben NeptunSWE30.921:05.371:40.682:16.69
2Andreas Fürst1990Väsby SimsällskapSWE31.781:07.231:43.282:19.74
3Martin Persson1988Helsingborgs SimsällskapSWE32.491:08.951:45.852:22.73
4Ossi Oksa1988Aurajoen UintiFIN31.981:08.851:46.482:23.81
5Christoffer Andersson1994Tyresö SimsällskapSWE33.151:09.771:47.272:24.57
6Sergio Arias Botey1987Linköpings Allmänna SSSWE31.991:08.671:46.802:24.65
7Robert Palosaari1992Väsby SimsällskapSWE32.631:09.441:47.072:25.27
8Johannes Kärki1993Helsingborgs SimsällskapSWE33.131:10.161:48.052:27.10
Gren 14, 1500m Freestyle Women, Öppen klass
Plac.NamnFöddFöreningLand100m200m300m400mTidStatus
500m600m700m800m
900m1000m1100m1200m
1300m1400m

1Josefine Hippi1994Väsby SimsällskapSWE1:06.192:17.423:28.364:38.5317:25.79
5:48.656:58.338:08.009:17.94
10:28.0411:38.0012:47.7513:57.83
15:08.0416:17.48
2Josefine Hansson1992Eslövs SimsällskapSWE1:09.012:20.623:31.874:42.8017:38.53
5:53.847:04.458:15.159:25.87
10:36.3011:47.0812:57.7114:08.31
15:19.0216:29.88
3Benita Haikola1989Vantaan VesikotFIN1:07.902:19.533:31.214:43.2717:49.62
5:54.537:06.268:18.389:30.22
10:42.1411:53.2313:05.0414:16.87
15:28.4616:40.34
4Hilla Kortetjärvi1996FinlandFIN1:08.162:20.643:33.254:45.7917:52.57
5:58.417:10.238:22.149:33.85
10:44.8711:56.5613:08.4914:20.32
15:32.5716:44.50
5Mikaela Bäck1995Väsby SimsällskapSWE1:08.442:20.853:32.884:44.4318:11.47
5:56.187:08.458:20.959:33.55
10:46.6312:00.7113:14.6214:28.78
15:43.4716:58.02
6Erika Kaspersson1994Eslövs SimsällskapSWE1:08.712:21.423:34.274:47.8218:18.31
6:01.307:14.668:28.159:42.68
10:56.0312:09.5613:23.4714:37.79
15:52.1617:05.69
7Ida Eriksen1997Järfälla SimsällskapSWE1:08.162:20.223:32.424:45.1318:30.03
5:58.497:12.388:27.159:42.01
10:57.4312:13.1813:28.5114:44.33
16:00.1817:16.47
8Lovisa Nyman1994Umeå SimsällskapSWE1:09.752:23.593:37.924:52.6618:38.29
6:07.217:21.988:36.829:53.08
11:08.9512:24.8113:40.8414:57.52
16:13.0417:28.31
9Fanny Norkko1995Järfälla SimsällskapSWE1:10.052:23.253:36.764:50.6218:39.56
6:04.987:19.728:34.849:50.26
11:05.4512:21.4113:37.2014:53.35
16:09.5517:25.43
10Tilde Lundmark1995Simklubben S 02SWE1:09.392:23.633:38.814:54.3918:50.19
6:10.287:25.468:41.289:57.17
11:13.1712:29.5413:45.5915:02.61
16:18.7417:35.81
11Frida Byström1998Västerås SimsällskapSWE1:09.612:24.533:39.994:55.5518:59.01
6:11.467:27.758:44.7210:01.24
11:17.5912:34.8013:52.1715:09.89
16:27.5917:44.41
12Sofia Berggren1991Västerås SimsällskapSWE1:11.472:26.793:42.414:58.2719:11.84
6:14.377:31.218:48.2810:05.65
11:23.1512:41.7013:59.8915:18.39
16:36.9617:54.96
13Maria Galic1995Jönköpings SimsällskapSWE1:12.962:30.983:48.845:07.3519:16.82
6:26.557:42.608:59.7810:17.42
11:35.2712:53.6114:10.7115:26.76
16:43.8018:01.15
14Emma Rotstam1998Järfälla SimsällskapSWE1:11.752:28.613:46.325:04.1719:20.70
6:22.367:39.108:56.8910:14.92
11:33.5212:51.0014:09.1015:27.73
16:46.3018:04.72
15Anna Jonsson1994Örebro SimalliansSWE1:12.822:31.713:51.825:11.9519:47.20
6:32.777:52.509:13.1310:33.52
11:53.5213:13.9514:33.9015:53.99
17:13.2218:31.71
Gren 15, 50m Butterfly Men, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Lars Frölander1974Linköpings Allmänna SSSWE24.41
2Duje Dragania1983CroatiaSWE24.80
3Mika Sola1991Raision UrheilijatFIN25.09
4Pontus Flodqvist1988Simklubben NeptunSWE25.35
5Tatu Waltari1987Uinti Espoo - Esbo SimFIN25.50
6Riku Pöytäkivi1993Uinti Espoo - Esbo SimFIN25.54
7Gulliver Koch1992Uddevalla SimSWE25.60
8Christoffer Carlsen1992Mölndals Allmänna SimsällskapSWE25.62
9Jesper Svensson1990Uddevalla SimSWE25.71
10Jonathan Kling1993Örebro SimalliansSWE25.80
11David Ernstsson1992Stockholmspolisens Sim IFSWE25.86
12Martin Nilsson1993Väsby SimsällskapSWE26.02
13Anton Arvidsson1994Kungälvs SimsällskapSWE26.09
14Tony Eriksson1993FinlandFIN26.26
15Tuomas Pokkinen1995FinlandFIN26.28
16Stefan Stojmenovic1993Norrköpings KappsimningsklubbSWE26.37
17Martin Persson1992Trollhättans SimsällskapSWE26.58
18Oscar Ekström1994Linköpings Allmänna SSSWE26.59
19Juho Nieminen1993KooveeFIN26.62
20Björn Sundin1990Upsala SimsällskapSWE26.67
21Mikael Wåhlin1989Norrköpings KappsimningsklubbSWE26.90
22Rickard Berglund1987Mölndals Allmänna SimsällskapSWE26.97
23Alexander Linge1992Linköpings Allmänna SSSWE27.13
Jesper Billquist1994Spårvägen SimföreningSWE27.13
25Viktor Björk1992Spårvägen SimföreningSWE27.16
26Andreas Hjalmarsson1994Karlskrona SimsällskapSWE27.17
27Andreas Edlund1989Upsala SimsällskapSWE27.22
28John Olsson1995Simklubben LaxenSWE27.49
29Sakari Rautalin1991KooveeFIN27.50
Freddie Tour1991Simklubben NeptunSWE27.50
31Marcus Nordin1992Södertälje SimsällskapSWE27.76
32Joakim Kling1991Göteborg SimSWE27.79
33Alexander Kotevski1994Eskilstuna SimklubbSWE27.93
34Johan Widén1986Göteborg SimSWE27.98
35Antonio Lutula1993Simklubben NeptunSWE27.99
36Hampus Olsson1991Ystads SimsällskapSWE28.22
37Adam Schön-Svensson1991Landskrona SimsällskapSWE28.76
38Johan Norén1986Landskrona SimsällskapSWE28.93
39Michail Papantoniou1997Stockholmspolisens Sim IFSWE29.40
40Victor Klügel1995S71SWE29.65
Gren 15, 50m Butterfly Men, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Lars Frölander1974Linköpings Allmänna SSSWE24.30
2Duje Dragania1983CroatiaSWE24.47
3Mika Sola1991Raision UrheilijatFIN25.05
4Pontus Flodqvist1988Simklubben NeptunSWE25.09
5Riku Pöytäkivi1993Uinti Espoo - Esbo SimFIN25.28
6Gulliver Koch1992Uddevalla SimSWE25.45
7Christoffer Carlsen1992Mölndals Allmänna SimsällskapSWE25.48
8Tatu Waltari1987Uinti Espoo - Esbo SimFIN25.58
Gren 16, 200m Backstroke Women, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Sandra Hafström1991Helsingborgs SimsällskapSWE32.051:06.351:41.802:17.83
2Eljena Knutsson1992Ystads SimsällskapSWE32.101:07.761:43.652:19.22
3Sofia Svensson1993Skövde SimsällskapSWE33.831:09.941:45.892:21.05
4Linda Eriksson1991Solna Sundbyberg SS 04SWE33.011:08.201:44.982:22.25
5Vilma Unnermark1997Södertörns SimsällskapSWE33.421:08.891:45.762:22.39
6Josefin Eriksen1995Järfälla SimsällskapSWE33.241:08.641:45.332:23.06
7Anu Bergström1996Raision UrheilijatFIN34.311:10.751:47.672:25.25
8Rebecca Holst1991Simklubben TritonSWE34.861:11.581:48.702:25.91
9Marlene Pavlu Lewin1997Skuru IdrottsklubbSWE33.681:10.601:48.742:27.07
10Jessica Eriksson1995Simklubben NeptunSWE34.101:11.581:50.252:27.50
11Fanny Teijonsalo1996FinlandFIN35.731:13.231:50.902:28.49
12Caroline Johansson1992Skövde SimsällskapSWE34.721:12.341:50.772:28.50
13Emma Wahlström1994Spårvägen SimföreningSWE35.521:13.691:52.332:30.08
14Linda Baron1995Järfälla SimsällskapSWE35.741:13.481:52.212:30.55
15Carita Luukkanen1996FinlandFIN35.361:12.941:52.502:30.83
16Tilde Lundmark1995Simklubben S 02SWE35.601:13.891:52.472:31.16
17Dinah Jönsson1998Ystads SimsällskapSWE34.101:11.481:51.622:31.48
18Cecilia Wallén1995Spårvägen SimföreningSWE35.911:14.911:53.722:31.66
19Amanda Kimander1997Skuru IdrottsklubbSWE34.861:13.671:53.572:33.11
20Sara Linné1997Landskrona SimsällskapSWE35.301:13.751:53.502:33.39
21Amanda Löfgren1997Västerås SimsällskapSWE35.871:15.071:55.112:34.03
22Clara Vater1997Landskrona SimsällskapSWE36.411:15.631:55.362:34.39
23Clara Wiman1996Västerås SimsällskapSWE36.761:16.381:56.872:35.81
24Josefin Hallman1995Södertörns SimsällskapSWE35.421:14.451:55.172:36.18
25Greta Nykvist1996Södertörns SimsällskapSWE35.311:14.611:55.112:36.33
26Anna Hassler1998Skuru IdrottsklubbSWE35.571:16.781:57.792:37.89
27Nike Kruners1996Varberg-Falkenberg SimSWE34.971:13.881:55.752:38.37
28Klara Simonsson1995Simklubben S 02SWE37.431:17.661:59.082:39.23
29Alexandra Engsoo1998Södertälje SimsällskapSWE38.111:18.962:02.392:45.01
Gren 16, 200m Backstroke Women, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Sandra Hafström1991Helsingborgs SimsällskapSWE32.171:06.421:41.582:16.96
2Sofia Svensson1993Skövde SimsällskapSWE33.701:09.021:44.862:19.57
3Eljena Knutsson1992Ystads SimsällskapSWE33.041:08.601:44.982:20.86
4Josefin Eriksen1995Järfälla SimsällskapSWE33.441:09.051:45.802:22.57
5Vilma Unnermark1997Södertörns SimsällskapSWE34.131:10.541:47.412:23.86
6Linda Eriksson1991Solna Sundbyberg SS 04SWE33.381:09.681:47.362:25.14
7Rebecca Holst1991Simklubben TritonSWE34.711:11.661:49.352:26.17
8Anu Bergström1996Raision UrheilijatFIN34.251:11.421:48.842:26.52
Gren 17, 100m Freestyle Women, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Sarah Sjöström1993Södertörns SimsällskapSWE26.6754.70
2Hanna-Maria Seppälä1984FinlandFIN26.8255.68
3Louise Hansson1996Helsingborgs SimsällskapSWE27.1756.47
4Gabriella Fagundez1985Väsby SimsällskapSWE27.4056.54
5Petra Granlund1987Väsby SimsällskapSWE27.5756.90
6Claire Vilshed1980Göteborg SimSWE27.1457.26
7Josefin Lindkvist1993Väsby SimsällskapSWE27.4457.74
8Laura Kurki1994FinlandFIN27.7658.02
9Wanda Dollmayer1996Simklubben RanSWE27.9458.31
10Laura Lajunen1992Simklubben NeptunSWE28.5058.96
11Nadja Salomonsson1992Väsby SimsällskapSWE28.4659.12
12Lotta Nevalainen1994FinlandFIN28.2759.14
13Marlene Pavlu Lewin1997Skuru IdrottsklubbSWE28.3459.18
14Vilma Ekström1994Linköpings Allmänna SSSWE28.4459.19
15Erika Carlén1994Jönköpings SimsällskapSWE28.3259.22
16Jessica Eriksson1995Simklubben NeptunSWE28.5159.51
17Anna Rosén1994Mölndals Allmänna SimsällskapSWE28.3059.52
18Isabelle Höstman1990Mölndals Allmänna SimsällskapSWE28.9559.61
19Petra Soininen1992Uinti Espoo - Esbo SimFIN29.0959.79
20Jaqueline Hippi1996Väsby SimsällskapSWE28.731:00.07
21Salla Elovirta1997FinlandFIN29.381:00.19
22Vera Johansson1995Örebro SimalliansSWE29.231:00.39
23Malin Ekstrand1991Spårvägen SimföreningSWE28.781:00.46
24Caroline Adolfsson1993Skövde SimsällskapSWE29.021:00.51
25Fanny Teijonsalo1996FinlandFIN29.431:00.61
Sara Sharp1992Umeå SimsällskapSWE28.511:00.61
27Caroline Johansson1992Skövde SimsällskapSWE29.351:00.71
28Maria Galic1995Jönköpings SimsällskapSWE29.541:00.73
29Therese Nord1993Järfälla SimsällskapSWE29.211:00.74
30Frida Jakobsson1992Linköpings Allmänna SSSWE29.091:00.85
Felicia Hedman1995Väsby SimsällskapSWE28.561:00.85
32Maria Lundahl1991S71SWE29.571:01.07
Rebecka Lithander1992Solna Sundbyberg SS 04SWE29.561:01.07
Jeanette Björklund1991Södertörns SimsällskapSWE29.391:01.07
35Alida Ramdén1997Södertälje SimsällskapSWE29.411:01.09
Lina Rosvall1997Ängelholms SimsällskapSWE29.351:01.09
37Ida Eriksen1997Järfälla SimsällskapSWE29.691:01.13
38Karin Åström1996Järfälla SimsällskapSWE29.421:01.25
39Maria Lunusjkin1993Saltsjöbadens IdrottsföreningSWE29.451:01.39
40Sofia Svensson1993Skövde SimsällskapSWE29.391:01.57
41Louise Hjalmarsson1997Skövde SimsällskapSWE30.011:01.60
42Frida Cedergårdh1995Spårvägen SimföreningSWE29.611:01.66
43Linnéa Bielicz1994Göteborg SimSWE29.521:01.68
44Tove Sparrman1996Väsby SimsällskapSWE29.601:01.80
45Malin Ericsson1989Ystads SimsällskapSWE30.191:02.27
46Christine Ekman1994Stockholmspolisens Sim IFSWE29.781:02.30
47Elin Kvarnemar1995Växjö SimsällskapSWE30.021:02.41
48Mikaela Bäck1995Väsby SimsällskapSWE30.011:02.53
49Carin Klasson1995Södertörns SimsällskapSWE30.171:02.68
50Sara Linné1997Landskrona SimsällskapSWE29.891:02.96
51Emma Rotstam1998Järfälla SimsällskapSWE30.491:03.68
52Emma Rautalin1994KooveeFIN30.071:04.16
53Maria Persson1993Simsällskapet IdenSWE30.451:04.20
54Lovisa Nyman1994Umeå SimsällskapSWE30.931:04.25
55Alexandra Engsoo1998Södertälje SimsällskapSWE30.351:04.83
56Caroline Andersson-Ekström1994Landskrona SimsällskapSWE31.541:05.35
57Vilma Unnermark1997Södertörns SimsällskapSWE31.491:05.78
Gren 17, 100m Freestyle Women, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Sarah Sjöström1993Södertörns SimsällskapSWE26.6353.66
2Hanna-Maria Seppälä1984FinlandFIN26.5855.53
Gabriella Fagundez1985Väsby SimsällskapSWE26.9955.53
4Louise Hansson1996Helsingborgs SimsällskapSWE27.1556.31
5Petra Granlund1987Väsby SimsällskapSWE27.7056.95
6Laura Kurki1994FinlandFIN27.2556.98
7Claire Vilshed1980Göteborg SimSWE27.0657.62
8Josefin Lindkvist1993Väsby SimsällskapSWE27.8558.00
Gren 18, 200m Freestyle Men, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Gustav Åberg Lejdström1992Helsingborgs SimsällskapSWE26.6255.681:25.221:54.51
2Kristian Kron1992Helsingborgs SimsällskapSWE26.7755.731:25.391:54.58
3Robin Andréasson1988Mölndals Allmänna SimsällskapSWE27.0456.511:26.031:55.08
4Mats Westergren1994Simklubben RanSWE26.9956.471:26.181:55.27
5Severi Allonen1991FinlandFIN27.4556.721:26.801:55.44
6Anton Dobrzhanskiy1992FinlandFIN26.7355.931:25.721:55.54
7David Ernstsson1992Stockholmspolisens Sim IFSWE26.9756.611:27.111:56.42
8Aleksi Eskelinen1988Uinti Espoo - Esbo SimFIN27.1956.411:26.211:56.47
9Oscar Ekström1994Linköpings Allmänna SSSWE26.4655.431:25.631:56.68
10Rickard Vagerstam1990Helsingborgs SimsällskapSWE27.4656.711:26.771:57.17
11Robert Palosaari1992Väsby SimsällskapSWE27.8257.181:27.431:57.78
12Christoffer Carlsen1992Mölndals Allmänna SimsällskapSWE27.4857.111:27.401:58.22
13Filip Holmqvist1994Simklubben S 02SWE28.0158.301:28.651:58.28
14Anton Andersson1993Jönköpings SimsällskapSWE27.5357.321:27.771:58.50
15Miro Torola1995FinlandFIN27.5057.001:27.561:58.52
16Anton Lundin1994Simklubben TritonSWE28.0557.941:28.281:58.65
17Carl Leander1990Mölndals Allmänna SimsällskapSWE27.9057.501:28.121:58.67
18Tuomas Pokkinen1995FinlandFIN27.3056.981:27.961:58.68
Jesper Svensson1990Uddevalla SimSWE27.4456.711:27.121:58.68
20Linus Kanth1991Västerås SimsällskapSWE27.4657.221:28.341:59.26
Robbin Steén1987Ystads SimsällskapSWE27.5856.911:27.841:59.26
22Emil Gustavsson1995Jönköpings SimsällskapSWE27.5957.371:28.722:00.67
23Adam Schön-Svensson1991Landskrona SimsällskapSWE28.1058.951:30.762:02.00
24Tim Arnesen1987Mölndals Allmänna SimsällskapSWE28.9259.671:31.222:02.01
25Markus Fürst1996Väsby SimsällskapSWE28.5759.041:30.902:02.16
26Marcus Hagström1991Södertörns SimsällskapSWE28.6059.931:31.342:02.56
27Fredrich Risebrandt1992Uddevalla SimSWE28.651:00.171:31.562:02.58
28Alexander Linge1992Linköpings Allmänna SSSWE28.761:00.281:31.892:02.82
29Martin Persson1992Trollhättans SimsällskapSWE27.8658.691:30.882:03.16
30Theodor Hansson1994Södertälje SimsällskapSWE28.2259.371:31.542:03.49
31John Olsson1995Simklubben LaxenSWE28.5359.611:31.532:03.73
32Mikael Wåhlin1989Norrköpings KappsimningsklubbSWE29.811:02.541:33.752:04.04
33Andreas Hjalmarsson1994Karlskrona SimsällskapSWE28.2359.881:32.272:05.20
34Johan Magnusson1991Simklubben ÄgirSWE29.191:00.551:33.202:05.57
35Eric Smedlund1994Umeå SimsällskapSWE29.141:00.591:33.382:06.32
36Joel Gustavsson1992Ystads SimsällskapSWE28.6059.551:32.932:06.34
37Lauri Leinonen1992KooveeFIN28.721:00.341:33.132:06.40
38Mikael Blum1995Simklubben LaxenSWE29.011:00.811:33.772:06.48
39David Hallberg1994Västerås SimsällskapSWE29.371:01.511:34.552:07.45
40Antonio Lutula1993Simklubben NeptunSWE29.091:01.101:34.442:07.93
41Mikko Karttunen1994Vantaan VesikotFIN29.971:02.631:35.942:08.53
42Gustav Thorstrand1994Spårvägen SimföreningSWE28.381:00.211:34.292:09.47
43Nils Montalva1993Simklubben S 02SWE30.011:02.801:36.852:09.80
44Johan Nyström1994Västerås SimsällskapSWE29.601:02.571:36.612:10.11
Radovan Siljevski1986Vojvodina Novi SadSRBDSQ
Gren 18, 200m Freestyle Men, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Robin Andréasson1988Mölndals Allmänna SimsällskapSWE26.4655.061:24.181:52.74
2Gustav Åberg Lejdström1992Helsingborgs SimsällskapSWE26.0754.661:24.211:53.23
3Mats Westergren1994Simklubben RanSWE26.6055.241:24.461:53.58
4Severi Allonen1991FinlandFIN27.1055.981:25.221:53.89
5Kristian Kron1992Helsingborgs SimsällskapSWE26.4955.151:24.741:54.29
6Oscar Ekström1994Linköpings Allmänna SSSWE26.1454.501:24.311:54.41
7David Ernstsson1992Stockholmspolisens Sim IFSWE25.9854.271:24.791:57.23
8Aleksi Eskelinen1988Uinti Espoo - Esbo SimFIN27.5557.641:28.341:59.12
Gren 19, 50m Breaststroke Women, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Milana Salih1997Väsby SimsällskapSWE33.31
2Sara Sundberg1989Stockholmspolisens Sim IFSWE33.45
3Sandra Olofsson1990Uddevalla SimSWE33.57
4Helena Kumblad1987Göteborg SimSWE33.79
5Jenna Laukkanen1995FinlandFIN33.91
6Lina Westerlund1995Upsala SimsällskapSWE33.92
7Andrea Bengtsson1991Göteborg SimSWE34.23
8Erika Bergström1996FinlandFIN34.38
9Anna Mäkinen1995KooveeFIN34.47
10Emilia Eloranta1997FinlandFIN34.80
11Julia Schippert1993Helsingborgs SimsällskapSWE34.88
12Laura Salonen1996FinlandFIN35.03
13Anu Lehtinen1990KooveeFIN35.07
14Jessica Billquist1996Spårvägen SimföreningSWE35.10
15Viktoria Reinhold1996Göteborg SimSWE35.25
16Lina Berg1996Simklubben S 02SWE35.32
17Ulrika Bygdeman1993Skuru IdrottsklubbSWE35.43
18Vendela Norrman1995Tyresö SimsällskapSWE35.61
19Jenny Christensson1996Simsällskapet IdenSWE35.89
20Carolina Nordin1987Solna Sundbyberg SS 04SWE35.93
21Sara Finati1992Stockholms KappsimningsklubbSWE36.00
22Johanna Andersson1997Ängelholms SimsällskapSWE36.11
23Emelie Åkerström1995Väsby SimsällskapSWE36.59
24Petra Wennberg1993Simsällskapet IdenSWE36.60
25Sara Ottosson-Bixo1995Västerås SimsällskapSWE36.74
26Johanna Holm1996Järfälla SimsällskapSWE37.73
Gren 19, 50m Breaststroke Women, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Jenna Laukkanen1995FinlandFIN33.24
2Milana Salih1997Väsby SimsällskapSWE33.31
3Helena Kumblad1987Göteborg SimSWE33.52
4Sara Sundberg1989Stockholmspolisens Sim IFSWE33.56
5Sandra Olofsson1990Uddevalla SimSWE33.62
6Andrea Bengtsson1991Göteborg SimSWE34.21
7Erika Bergström1996FinlandFIN34.37
8Lina Westerlund1995Upsala SimsällskapSWE34.52
Gren 20, 100m Breaststroke Men, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Sergio Arias Botey1987Linköpings Allmänna SSSWE30.331:05.08
2Johannes Skagius1995Sundsvalls SimsällskapSWE30.841:05.32
3Marcus Svensson1992Simsällskapet IdenSWE30.771:05.43
4Andreas Fürst1990Väsby SimsällskapSWE31.121:05.48
5Niko Hämäläinen1985Uinti Espoo - Esbo SimFIN31.531:05.72
6Filipp Provorkov1988EstoniaEST30.611:05.76
7Teemu Vuorela1994FinlandFIN31.351:05.88
8Ossi Oksa1988Aurajoen UintiFIN31.041:06.08
9Olli Kokko1994FinlandFIN30.711:06.21
10Iisakki Ratilainen1986KooveeFIN30.881:06.31
11Alexander Morgan1996Stockholms KappsimningsklubbSWE31.021:06.43
12Martin Persson1988Helsingborgs SimsällskapSWE31.081:06.68
13Johannes Kärki1993Helsingborgs SimsällskapSWE31.181:06.88
14Christoffer Andersson1994Tyresö SimsällskapSWE31.651:07.34
15Gulliver Koch1992Uddevalla SimSWE31.611:07.38
16Felix Nilsson1990Simklubben LaxenSWE31.891:07.56
17Rickard Berglund1987Mölndals Allmänna SimsällskapSWE31.571:07.84
18William Wihanto1994FinlandFIN31.121:08.26
19Pierre Zarebski1992Upsala SimsällskapSWE32.551:09.59
20Patric Ridell1993Simklubben NeptunSWE32.491:09.61
21Tobias Gustafson1994Spårvägen SimföreningSWE31.971:09.72
22Erik Löfgren-Bengtson1989Västerås SimsällskapSWE32.901:09.87
23Martin Glifberg1992Ystads SimsällskapSWE32.241:10.09
24Isak Ladeborn1988Simklubben LaxenSWE32.721:10.17
25Kevin Thorvaldsson1995Jönköpings SimsällskapSWE33.341:10.76
26Joakim Löfgren1992Simklubben LaxenSWE32.811:11.21
27Toni Galic1989Jönköpings SimsällskapSWE33.001:11.27
28Victor Klügel1995S71SWE32.761:12.21
29Sebastian Dobrescu1994Jönköpings SimsällskapSWE33.601:12.42
30Alexander Ozerov1996Väsby SimsällskapSWE33.511:13.14
31Marcus Nordin1992Södertälje SimsällskapSWE33.761:15.05
Gren 20, 100m Breaststroke Men, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Marcus Svensson1992Simsällskapet IdenSWE30.151:04.24
2Johannes Skagius1995Sundsvalls SimsällskapSWE31.191:04.89
3Sergio Arias Botey1987Linköpings Allmänna SSSWE30.201:05.02
4Niko Hämäläinen1985Uinti Espoo - Esbo SimFIN31.221:05.16
5Andreas Fürst1990Väsby SimsällskapSWE30.971:05.33
6Filipp Provorkov1988EstoniaEST29.921:05.40
7Ossi Oksa1988Aurajoen UintiFIN30.341:05.53
8Olli Kokko1994FinlandFIN31.291:06.94
Gren 21, 400m Medley Women, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand100m200m300mTidStatus

1Sara Thydén1989Väsby SimsällskapSWE1:07.602:27.733:55.695:07.88
2Josefine Hansson1992Eslövs SimsällskapSWE1:11.102:32.924:00.555:09.56
3Sara Hägglund-Björklund1995Södertörns SimsällskapSWE1:12.822:32.524:01.965:09.81
4Josefine Hippi1994Väsby SimsällskapSWE1:10.222:29.014:02.535:10.27
5Julia Robertsson1995Väsby SimsällskapSWE1:10.042:27.863:59.925:12.41
6Hilla Kortetjärvi1996FinlandFIN1:10.592:31.314:01.095:15.40
7Elin Podéus1997Norrköpings KappsimningsklubbSWE1:09.412:32.574:05.995:20.39
8Clara Wiman1996Västerås SimsällskapSWE1:13.432:35.604:11.505:26.46
9Josefin Hallman1995Södertörns SimsällskapSWE1:11.852:36.634:13.285:28.36
10Amanda Löfgren1997Västerås SimsällskapSWE1:22.092:45.984:22.295:41.59
Gren 21, 400m Medley Women, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand100m200m300mTidStatus

1Sara Thydén1989Väsby SimsällskapSWE1:05.452:21.443:45.374:54.30
2Hilla Kortetjärvi1996FinlandFIN1:08.762:27.273:54.185:03.43
3Julia Robertsson1995Väsby SimsällskapSWE1:10.642:27.273:57.235:05.58
4Josefine Hansson1992Eslövs SimsällskapSWE1:10.282:31.333:57.675:06.54
5Josefine Hippi1994Väsby SimsällskapSWE1:10.942:29.784:01.475:07.75
6Sara Hägglund-Björklund1995Södertörns SimsällskapSWE1:12.732:32.034:01.855:10.47
7Elin Podéus1997Norrköpings KappsimningsklubbSWE1:09.132:32.244:05.075:18.15
8Clara Wiman1996Västerås SimsällskapSWE1:15.622:36.434:11.245:25.13
Gren 22, 100m Butterfly Men, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Lars Frölander1974Linköpings Allmänna SSSWE25.6955.41
2Duje Dragania1983CroatiaSWE25.0755.57
3Mika Sola1991Raision UrheilijatFIN26.2656.09
4Adam Ackerstierna1995Simklubben EnaSWE26.3556.89
5Riku Pöytäkivi1993Uinti Espoo - Esbo SimFIN26.4757.18
6Jesper Björk1993Järfälla SimsällskapSWE26.9957.38
7Viktor Björk1992Spårvägen SimföreningSWE27.4958.68
8Tony Eriksson1993FinlandFIN27.4659.32
9Andreas Edlund1989Upsala SimsällskapSWE27.4359.33
10Eric Smedlund1994Umeå SimsällskapSWE27.8159.69
11Robbin Steén1987Ystads SimsällskapSWE27.9959.79
12Alexander Linge1992Linköpings Allmänna SSSWE27.581:00.14
13Alexander Kotevski1994Eskilstuna SimklubbSWE28.291:00.73
14Joakim Hvalgren1993Södertörns SimsällskapSWE27.761:00.75
15Andreas Hjalmarsson1994Karlskrona SimsällskapSWE28.581:01.02
16Björn Sundin1990Upsala SimsällskapSWE27.811:01.31
17Erik Emanuelsson1993Södertälje SimsällskapSWE28.621:01.78
18Joakim Kling1991Göteborg SimSWE28.511:01.84
19Emil Cardebrant1993Trollhättans SimsällskapSWE28.781:02.16
20Johan Norén1986Landskrona SimsällskapSWE28.881:02.83
21Freddie Tour1991Simklubben NeptunSWE28.821:03.55
22Oscar Zedendahl1995Väsby SimsällskapSWE29.821:05.13
Gren 22, 100m Butterfly Men, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Duje Dragania1983CroatiaSWE24.5354.26
2Lars Frölander1974Linköpings Allmänna SSSWE25.5354.36
3Mika Sola1991Raision UrheilijatFIN25.6955.56
4Riku Pöytäkivi1993Uinti Espoo - Esbo SimFIN25.6756.96
5Jesper Björk1993Järfälla SimsällskapSWE27.3658.51
6Tony Eriksson1993FinlandFIN27.0758.60
7Viktor Björk1992Spårvägen SimföreningSWE27.6959.63
Gren 23, 100m Backstroke Women, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Sandra Hafström1991Helsingborgs SimsällskapSWE31.141:03.89
2Eljena Knutsson1992Ystads SimsällskapSWE31.221:04.67
3Hanna-Maria Seppälä1984FinlandFIN31.311:05.35
4Linda Eriksson1991Solna Sundbyberg SS 04SWE31.981:06.05
5Josefin Eriksen1995Järfälla SimsällskapSWE31.991:06.36
Erika Carlén1994Jönköpings SimsällskapSWE32.241:06.36
7Jessica Eriksson1995Simklubben NeptunSWE32.301:06.99
8Jessica Allberg1995Skuru IdrottsklubbSWE32.601:07.10
9Sofia Svensson1993Skövde SimsällskapSWE32.771:07.20
10Carita Luukkanen1996FinlandFIN33.011:07.31
11Marlene Pavlu Lewin1997Skuru IdrottsklubbSWE33.051:07.54
12Dinah Jönsson1998Ystads SimsällskapSWE32.711:07.96
13Janna Ovaska1996FinlandFIN33.851:08.08
14Lovisa Klarén1992Landskrona SimsällskapSWE32.771:08.32
15Emma Wahlström1994Spårvägen SimföreningSWE32.711:08.41
16Caroline Johansson1992Skövde SimsällskapSWE33.921:09.27
17Cecilia Wallén1995Spårvägen SimföreningSWE33.811:09.37
18Frida Jakobsson1992Linköpings Allmänna SSSWE34.001:09.46
19Amanda Kimander1997Skuru IdrottsklubbSWE33.041:09.54
20Vilma Unnermark1997Södertörns SimsällskapSWE34.391:09.79
21Rebecca Holst1991Simklubben TritonSWE33.551:10.02
22Emelie Stenhammar1993Skövde SimsällskapSWE33.401:10.20
23Emelie Bäck1996Väsby SimsällskapSWE34.241:10.23
24Isabel Svensson1989Mölndals Allmänna SimsällskapSWE34.521:10.41
25Nike Kruners1996Varberg-Falkenberg SimSWE34.531:10.89
26Clara Vater1997Landskrona SimsällskapSWE34.231:11.07
Anna Hassler1998Skuru IdrottsklubbSWE33.791:11.07
28Tilde Lundmark1995Simklubben S 02SWE34.531:11.10
29Linnéa Bielicz1994Göteborg SimSWE34.261:11.35
30Matilda Angberg1990Stockholmspolisens Sim IFSWE34.171:11.38
31Felicia Hedman1995Väsby SimsällskapSWE34.861:12.08
32Julia Peterson1995Stockholms KappsimningsklubbSWE33.961:12.42
33Sara Linné1997Landskrona SimsällskapSWE35.111:13.26
34Klara Simonsson1995Simklubben S 02SWE35.041:13.70
35Tove Sparrman1996Väsby SimsällskapSWE36.351:15.87
36Alexandra Engsoo1998Södertälje SimsällskapSWE37.381:17.77
Gren 23, 100m Backstroke Women, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Sandra Hafström1991Helsingborgs SimsällskapSWE30.931:03.14
2Hanna-Maria Seppälä1984FinlandFIN31.071:04.15
3Eljena Knutsson1992Ystads SimsällskapSWE31.411:04.58
4Linda Eriksson1991Solna Sundbyberg SS 04SWE31.581:05.00
5Josefin Eriksen1995Järfälla SimsällskapSWE31.991:06.01
6Erika Carlén1994Jönköpings SimsällskapSWE31.951:06.10
7Jessica Eriksson1995Simklubben NeptunSWE32.001:06.11
8Jessica Allberg1995Skuru IdrottsklubbSWE32.481:07.49
Gren 24, 50m Backstroke Men, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Andres Olvik1986EstoniaEST26.88
2Niklas Borin1989Turebergs SimklubbSWE27.01
3Stefan Stojmenovic1993Norrköpings KappsimningsklubbSWE27.52
4Martin Nilsson1993Väsby SimsällskapSWE27.59
5Fabian Bergman1994Saltsjöbadens IdrottsföreningSWE27.61
6Janne Markkanen1994FinlandFIN28.26
7Adam Karlsson1994Spårvägen SimföreningSWE28.45
8Antonio Lutula1993Simklubben NeptunSWE28.89
9Emil Palmqvist1990Uddevalla SimSWE29.23
10Alexander Kesenci1995Södertälje SimsällskapSWE29.24
11Michail Papantoniou1997Stockholmspolisens Sim IFSWE29.37
12Lucas Thomée1993Stockholms KappsimningsklubbSWE29.50
13Andreas Myhrberg1993S71SWE29.93
14Alexander Lienau-Petersson1993Ystads SimsällskapSWE29.95
15John Olsson1995Simklubben LaxenSWE30.04
16Joakim Uhlin1994Stockholmspolisens Sim IFSWE30.13
17Gustav Henriksson1990Solna Sundbyberg SS 04SWE30.35
18Alexander Kotevski1994Eskilstuna SimklubbSWE30.80
Gren 24, 50m Backstroke Men, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Andres Olvik1986EstoniaEST26.48
2Niklas Borin1989Turebergs SimklubbSWE26.94
3Stefan Stojmenovic1993Norrköpings KappsimningsklubbSWE27.44
4Fabian Bergman1994Saltsjöbadens IdrottsföreningSWE27.45
5Martin Nilsson1993Väsby SimsällskapSWE27.46
6Janne Markkanen1994FinlandFIN27.85
7Antonio Lutula1993Simklubben NeptunSWE28.33
8Adam Karlsson1994Spårvägen SimföreningSWE28.41
Gren 25, 200m Butterfly Women, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Sarah Sjöström1993Södertörns SimsällskapSWE29.831:03.871:39.362:14.29
2Emilia Pikkarainen1992FinlandFIN30.401:05.281:40.622:16.11
3Petra Granlund1987Väsby SimsällskapSWE30.341:05.031:40.292:16.33
4Jonna Dahlberg1995Simklubben NeptunSWE32.191:09.311:46.332:24.02
5Jennie Andersson1993Väsby SimsällskapSWE33.801:10.661:48.082:24.98
6Linda Baron1995Järfälla SimsällskapSWE32.881:09.781:47.862:25.98
7Carin Klasson1995Södertörns SimsällskapSWE32.561:09.611:48.262:26.43
8Elin Podéus1997Norrköpings KappsimningsklubbSWE31.571:08.941:47.542:27.16
9Emma Arkenstrand1994Väsby SimsällskapSWE32.281:09.701:48.422:27.29
10Agnes Wiiand1997Väsby SimsällskapSWE32.301:10.421:50.252:29.54
11Alexandra Uusaro1995Täby SimSWE33.041:11.101:51.382:30.73
12Ida Pettersson1993Simklubben LaxenSWE32.531:10.071:49.622:31.09
13Rebecca Diaz-Nilsson1996Norrköpings KappsimningsklubbSWE33.171:11.831:51.482:31.23
Gren 25, 200m Butterfly Women, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Emilia Pikkarainen1992FinlandFIN29.481:02.651:36.192:10.89
2Petra Granlund1987Väsby SimsällskapSWE30.261:04.461:39.722:15.55
3Sarah Sjöström1993Södertörns SimsällskapSWE29.821:03.221:39.372:16.85
4Linda Baron1995Järfälla SimsällskapSWE32.161:08.631:45.682:23.54
5Carin Klasson1995Södertörns SimsällskapSWE32.411:08.681:46.482:24.61
6Jonna Dahlberg1995Simklubben NeptunSWE32.141:09.091:47.502:26.02
7Emma Arkenstrand1994Väsby SimsällskapSWE32.151:09.871:47.872:26.12
8Jennie Andersson1993Väsby SimsällskapSWE33.721:10.541:48.142:26.15
Gren 26, 200m Medley Men, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Simon Sjödin1986Simklubben NeptunSWE26.1658.781:34.422:03.89
2Teemu Vuorela1994FinlandFIN28.611:03.241:39.852:09.70
3Jesper Björk1993Järfälla SimsällskapSWE28.651:03.671:41.572:10.82
4Linus Kanth1991Västerås SimsällskapSWE28.831:01.551:40.252:10.95
5Martin Persson1988Helsingborgs SimsällskapSWE28.911:04.251:40.852:12.43
6Miro Torola1995FinlandFIN28.691:02.991:42.972:12.80
7Adam Ackerstierna1995Simklubben EnaSWE28.321:02.971:42.222:12.87
8Robert Palosaari1992Väsby SimsällskapSWE27.921:03.751:41.932:12.91
9Fredrich Risebrandt1992Uddevalla SimSWE27.951:04.061:43.252:13.54
10Filip Holmqvist1994Simklubben S 02SWE28.321:04.071:44.192:15.04
11Marcus Svensson1992Simsällskapet IdenSWE28.811:05.041:43.372:15.11
12Anton Andersson1993Jönköpings SimsällskapSWE28.901:03.131:43.782:16.30
13Viktor Björk1992Spårvägen SimföreningSWE28.621:03.241:44.462:16.50
14Alexander Dimcevski1995Simklubben S 02SWE29.461:04.761:44.622:17.07
15Christoffer Andersson1994Tyresö SimsällskapSWE31.661:08.201:46.092:17.43
16Markus Fürst1996Väsby SimsällskapSWE29.531:04.621:46.132:17.64
17Eric Smedlund1994Umeå SimsällskapSWE28.101:03.891:44.942:18.41
18Marcus Hagström1991Södertörns SimsällskapSWE28.941:05.571:45.962:18.58
19Carl Norlander1997Linköpings Allmänna SSSWE29.421:04.981:46.552:18.71
20Joakim Löfgren1992Simklubben LaxenSWE29.071:06.651:47.522:19.82
21Kasperi Mikkonen1993KooveeFIN29.191:06.131:47.862:21.68
22Martin Blivik1995Karlskrona SimsällskapSWE29.151:05.451:47.862:21.74
23Patric Ridell1993Simklubben NeptunSWE29.721:08.761:49.222:22.25
24Marcus Aurén1994Västerås SimsällskapSWE30.691:07.321:49.602:22.38
25Joel Gustavsson1992Ystads SimsällskapSWE31.911:11.701:52.902:24.56
26Max Östberg1996Västerås SimsällskapSWE30.611:09.421:52.312:24.71
27Mikko Karttunen1994Vantaan VesikotFIN30.781:11.261:54.502:26.59
28Andreas Myhrberg1993S71SWE31.021:09.441:52.832:28.04
29Johan Nyström1994Västerås SimsällskapSWE32.391:13.731:56.022:28.40
Gren 26, 200m Medley Men, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Simon Sjödin1986Simklubben NeptunSWE26.3157.401:32.522:02.15
2Teemu Vuorela1994FinlandFIN27.171:01.281:37.502:08.04
3Robert Palosaari1992Väsby SimsällskapSWE27.771:02.941:40.042:10.41
4Martin Persson1988Helsingborgs SimsällskapSWE29.141:03.561:39.402:10.75
5Linus Kanth1991Västerås SimsällskapSWE28.801:02.061:40.312:11.33
6Miro Torola1995FinlandFIN28.831:03.111:42.322:12.61
7Adam Ackerstierna1995Simklubben EnaSWE28.391:03.421:42.712:14.19
8Jesper Björk1993Järfälla SimsällskapSWE28.591:04.591:44.222:14.58
Gren 27, 400m Freestyle Women, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand100m200m300mTidStatus

1Sofia Lindholm1993Mölndals Allmänna SimsällskapSWE1:04.652:12.553:21.384:29.81
2Elsa Ericsson1995Täby SimSWE1:05.572:15.093:24.114:30.92
3Josefin Lindkvist1993Väsby SimsällskapSWE1:05.162:14.803:24.044:31.72
4Laura Lajunen1992Simklubben NeptunSWE1:04.452:14.433:25.104:35.08
5Nadja Salomonsson1992Väsby SimsällskapSWE1:04.972:14.843:26.914:38.20
6Camilla Svensson1995Solna Sundbyberg SS 04SWE1:07.432:18.883:29.494:38.24
7Anu Bergström1996Raision UrheilijatFIN1:07.122:19.133:31.384:40.10
8Anni Hirvelä1995Vantaan VesikotFIN1:06.712:18.063:30.114:40.35
9Ida Eriksen1997Järfälla SimsällskapSWE1:07.252:18.633:30.744:40.72
10Jenny Eliasson1991Solna Sundbyberg SS 04SWE1:07.502:18.383:30.324:40.87
11Karin Åström1996Järfälla SimsällskapSWE1:07.582:19.143:31.474:42.69
12Lovisa Nyman1994Umeå SimsällskapSWE1:08.432:21.483:33.654:42.77
13Benita Haikola1989Vantaan VesikotFIN1:06.002:17.593:30.664:42.88
14Anna Jonsson1994Örebro SimalliansSWE1:07.852:20.323:31.914:43.65
15Emma Westman1993Mölndals Allmänna SimsällskapSWE1:06.902:18.653:31.934:44.63
16Malin Ericsson1989Ystads SimsällskapSWE1:07.252:18.803:31.994:45.09
17Maria Galic1995Jönköpings SimsällskapSWE1:08.542:20.113:33.484:45.13
18Rebecka Lithander1992Solna Sundbyberg SS 04SWE1:08.082:20.673:33.904:45.38
19Tilde Lundmark1995Simklubben S 02SWE1:07.632:21.143:35.574:49.51
20Vilma Unnermark1997Södertörns SimsällskapSWE1:10.042:23.783:37.844:51.72
21Erika Kaspersson1994Eslövs SimsällskapSWE1:10.242:24.373:39.874:54.67
22Emma Rotstam1998Järfälla SimsällskapSWE1:09.282:24.813:41.894:57.00
Gren 27, 400m Freestyle Women, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand100m200m300mTidStatus

1Elsa Ericsson1995Täby SimSWE1:03.332:09.763:15.244:19.88
2Josefin Lindkvist1993Väsby SimsällskapSWE1:03.642:11.003:19.004:26.18
3Sofia Lindholm1993Mölndals Allmänna SimsällskapSWE1:04.442:12.083:19.804:26.83
4Laura Lajunen1992Simklubben NeptunSWE1:03.702:12.033:20.854:28.52
5Anu Bergström1996Raision UrheilijatFIN1:06.732:16.993:28.324:36.79
6Nadja Salomonsson1992Väsby SimsällskapSWE1:05.082:15.973:27.824:37.29
7Anni Hirvelä1995Vantaan VesikotFIN1:04.892:15.423:26.964:37.67
8Camilla Svensson1995Solna Sundbyberg SS 04SWE1:06.882:19.243:32.004:43.73
Gren 28, 50m Freestyle Men, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Ari-Pekka Liukkonen1989FinlandFIN22.76
2Stefan Nystrand1981Spårvägen SimföreningSWE22.77
3Petter Stymne1983Simklubben NeptunSWE22.83
4Jani Rusi1984FinlandFIN23.10
5Duje Dragania1983CroatiaSWE23.40
6Toni Kurkinen1989FinlandFIN23.71
7Pontus Flodqvist1988Simklubben NeptunSWE23.73
8Robin Andréasson1988Mölndals Allmänna SimsällskapSWE23.77
9Tatu Waltari1987Uinti Espoo - Esbo SimFIN24.00
10Christoffer Carlsen1992Mölndals Allmänna SimsällskapSWE24.32
11David Ernstsson1992Stockholmspolisens Sim IFSWE24.50
12Jesper Svensson1990Uddevalla SimSWE24.52
13Olli Kokko1994FinlandFIN24.53
14Juho Nieminen1993KooveeFIN24.61
15Severi Allonen1991FinlandFIN24.65
16Jonathan Kling1993Örebro SimalliansSWE24.83
17Stefan Stojmenovic1993Norrköpings KappsimningsklubbSWE24.86
Joakim Hvalgren1993Södertörns SimsällskapSWE24.86
19Tony Eriksson1993FinlandFIN24.88
20Emil Palmqvist1990Uddevalla SimSWE24.94
21Konstantin Sundin1987Spårvägen SimföreningSWE25.06
22Martin Persson1992Trollhättans SimsällskapSWE25.21
23Mikael Wåhlin1989Norrköpings KappsimningsklubbSWE25.22
24Adam Schön-Svensson1991Landskrona SimsällskapSWE25.23
25Sakari Rautalin1991KooveeFIN25.24
Rickard Berglund1987Mölndals Allmänna SimsällskapSWE25.24
27Hampus Olsson1991Ystads SimsällskapSWE25.40
28Alexander Ozerov1996Väsby SimsällskapSWE25.52
29Anton Arvidsson1994Kungälvs SimsällskapSWE25.55
30Toni Galic1989Jönköpings SimsällskapSWE25.56
Carl Leander1990Mölndals Allmänna SimsällskapSWE25.56
32Grim Sjöberg1995Linköpings Allmänna SSSWE25.66
33Andreas Myhrberg1993S71SWE25.69
Emil Cardebrant1993Trollhättans SimsällskapSWE25.69
35Johan Widén1986Göteborg SimSWE25.77
36Mikael Blum1995Simklubben LaxenSWE25.80
Erik Emanuelsson1993Södertälje SimsällskapSWE25.80
38Alexander Kotevski1994Eskilstuna SimklubbSWE25.96
39Andreas Hjalmarsson1994Karlskrona SimsällskapSWE26.04
40Emil Gustavsson1995Jönköpings SimsällskapSWE26.09
41Lauri Leinonen1992KooveeFIN26.10
42Jesper Billquist1994Spårvägen SimföreningSWE26.40
43Marcus Nordin1992Södertälje SimsällskapSWE26.52
44Freddie Tour1991Simklubben NeptunSWE26.74
45Victor Klügel1995S71SWE27.52
Gren 28, 50m Freestyle Men, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Stefan Nystrand1981Spårvägen SimföreningSWE22.34
2Petter Stymne1983Simklubben NeptunSWE22.70
3Ari-Pekka Liukkonen1989FinlandFIN22.83
4Jani Rusi1984FinlandFIN22.96
5Duje Dragania1983CroatiaSWE23.18
6Toni Kurkinen1989FinlandFIN23.66
7Pontus Flodqvist1988Simklubben NeptunSWE23.76
8Robin Andréasson1988Mölndals Allmänna SimsällskapSWE23.91
Gren 29, 200m Breaststroke Women, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Joline Höstman1988Mölndals Allmänna SimsällskapSWE33.611:11.431:49.202:27.82
2Jenna Laukkanen1995FinlandFIN36.181:16.271:56.402:36.48
3Noora Laukkanen1993FinlandFIN35.441:16.281:57.552:37.47
4Vendela Norrman1995Tyresö SimsällskapSWE36.821:17.211:58.292:40.53
5Andrea Bengtsson1991Göteborg SimSWE36.481:17.291:59.102:40.75
6Emelie Johansson1996Täby SimSWE37.381:19.232:01.802:43.41
7Jessica Billquist1996Spårvägen SimföreningSWE36.861:18.712:01.502:45.13
8Fanny Teijonsalo1996FinlandFIN37.991:20.592:02.832:45.72
9Sara Ottosson-Bixo1995Västerås SimsällskapSWE38.291:20.762:02.992:45.73
10Lina Westerlund1995Upsala SimsällskapSWE37.381:19.702:02.592:45.77
11Emilia Eloranta1997FinlandFIN38.451:21.652:04.122:45.82
12Johanna Andersson1997Ängelholms SimsällskapSWE37.911:20.462:03.352:45.93
13Anu Lehtinen1990KooveeFIN36.741:18.582:02.162:46.00
14Sandra Olofsson1990Uddevalla SimSWE37.851:20.532:03.522:46.93
15Lina Rosvall1997Ängelholms SimsällskapSWE38.251:20.332:03.612:47.30
16Petra Wennberg1993Simsällskapet IdenSWE39.471:21.372:05.492:48.66
17Lina Berg1996Simklubben S 02SWE38.111:21.352:05.422:48.92
18Carolina Nordin1987Solna Sundbyberg SS 04SWE37.141:20.272:04.592:49.08
19Viktoria Reinhold1996Göteborg SimSWE38.751:22.262:06.392:49.25
20Laura Salonen1996FinlandFIN37.161:20.142:05.052:50.03
21Milana Salih1997Väsby SimsällskapSWE38.251:21.512:06.702:50.14
22Alida Ramdén1997Södertälje SimsällskapSWE37.941:22.302:07.262:51.33
23Johanna Holm1996Järfälla SimsällskapSWE38.681:22.312:06.562:51.39
24Elin Kvarnemar1995Växjö SimsällskapSWE38.861:24.022:09.192:53.72
25Frida Cedergårdh1995Spårvägen SimföreningSWE39.351:24.142:09.582:55.23
26Jenny Christensson1996Simsällskapet IdenSWE39.421:24.142:11.202:59.49
27Amanda Löfgren1997Västerås SimsällskapSWE43.301:31.502:20.973:10.58
Gren 29, 200m Breaststroke Women, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Joline Höstman1988Mölndals Allmänna SimsällskapSWE33.371:10.901:48.542:26.32
2Jenna Laukkanen1995FinlandFIN35.381:14.401:53.322:33.20
3Andrea Bengtsson1991Göteborg SimSWE35.961:15.621:56.722:37.79
4Vendela Norrman1995Tyresö SimsällskapSWE36.791:17.431:59.002:41.09
5Emelie Johansson1996Täby SimSWE37.111:18.812:00.312:41.61
6Jessica Billquist1996Spårvägen SimföreningSWE36.301:17.692:00.842:43.97
7Fanny Teijonsalo1996FinlandFIN36.951:17.812:00.042:44.98
8Lina Westerlund1995Upsala SimsällskapSWE37.121:19.482:03.752:49.31
Gren 30, 800m Freestyle Men, Öppen klass
Plac.NamnFöddFöreningLand100m200m300m400mTidStatus
500m600m700m

1Anton Dobrzhanskiy1992FinlandFIN1:01.712:05.653:09.814:13.888:30.93
5:18.736:23.697:27.93
2Aleksi Eskelinen1988Uinti Espoo - Esbo SimFIN1:01.822:06.363:10.694:14.908:33.05
5:18.986:23.627:28.80
3Carl Norlander1997Linköpings Allmänna SSSWE1:03.202:10.213:17.074:24.018:48.69
5:30.706:37.347:43.99
4Tim Arnesen1987Mölndals Allmänna SimsällskapSWE1:03.412:09.983:17.414:25.599:00.45
5:33.576:42.317:51.55
5Roman Plakhotnyi1993Örebro SimalliansSWE1:03.952:11.213:18.914:27.389:00.53
5:36.796:45.807:54.79
6Johan Christiansson1996Ystads SimsällskapSWE1:04.012:12.603:21.764:31.789:08.90
5:42.016:52.058:02.15
7Max Östberg1996Västerås SimsällskapSWE1:04.642:12.843:22.394:32.649:09.95
5:43.046:53.398:03.44
8David Hallberg1994Västerås SimsällskapSWE1:04.482:13.873:23.854:34.629:15.95
5:45.596:56.478:07.10
9Nils Montalva1993Simklubben S 02SWE1:05.992:15.923:25.844:36.349:19.06
5:47.996:59.518:10.31
10Erik Nyström1996Örebro SimalliansSWE1:05.062:16.593:29.534:42.139:32.78
5:55.357:08.808:22.05
Gren 31, 50m Butterfly Women, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Sarah Sjöström1993Södertörns SimsällskapSWE26.49
2Louise Hansson1996Helsingborgs SimsällskapSWE27.03
3My Fridell1992Helsingborgs SimsällskapSWE27.90
4Isabelle Höstman1990Mölndals Allmänna SimsällskapSWE28.24
5Laura Kurki1994FinlandFIN28.53
6Petra Soininen1992Uinti Espoo - Esbo SimFIN28.67
7Jaqueline Hippi1996Väsby SimsällskapSWE28.77
8Malin Ekstrand1991Spårvägen SimföreningSWE28.94
9Therese Nord1993Järfälla SimsällskapSWE29.11
10Anna Rosén1994Mölndals Allmänna SimsällskapSWE29.14
11Sara Sharp1992Umeå SimsällskapSWE29.15
Vera Johansson1995Örebro SimalliansSWE29.15
13Miranda Bånnsgård1992Mölndals Allmänna SimsällskapSWE29.19
14Salla Elovirta1997FinlandFIN29.27
15Caroline Adolfsson1993Skövde SimsällskapSWE29.35
16Amanda Eversholt1990Simklubben LaxenSWE29.47
17Caroline Andersson-Ekström1994Landskrona SimsällskapSWE29.52
18Carita Luukkanen1996FinlandFIN29.60
19Maria Lundahl1991S71SWE29.63
20Rebecca Diaz-Nilsson1996Norrköpings KappsimningsklubbSWE29.69
21Heidi Karjalainen1991Uinti Espoo - Esbo SimFIN29.73
22Lovisa Klarén1992Landskrona SimsällskapSWE29.81
23Agnes Wiiand1997Väsby SimsällskapSWE29.88
24Anna Jonsson1994Örebro SimalliansSWE29.96
25Sofia Lindholm1993Mölndals Allmänna SimsällskapSWE30.35
26Jennifer Schwartz1994Strängnäs SimsällskapSWE30.47
27Julia Schippert1993Helsingborgs SimsällskapSWE30.52
28Clara Vater1997Landskrona SimsällskapSWE30.59
29Jeanette Björklund1991Södertörns SimsällskapSWE30.69
30Linda Baron1995Järfälla SimsällskapSWE30.81
31Ida Pettersson1993Simklubben LaxenSWE30.84
32Nike Kruners1996Varberg-Falkenberg SimSWE30.89
33Maria Lunusjkin1993Saltsjöbadens IdrottsföreningSWE30.94
34Anna Mäkinen1995KooveeFIN31.23
35Emelie Stenhammar1993Skövde SimsällskapSWE31.28
36Linnéa Bielicz1994Göteborg SimSWE31.35
37Matilda Angberg1990Stockholmspolisens Sim IFSWE31.52
38Maria Persson1993Simsällskapet IdenSWE32.21
Gren 31, 50m Butterfly Women, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Sarah Sjöström1993Södertörns SimsällskapSWE25.96
2Louise Hansson1996Helsingborgs SimsällskapSWE26.71
3My Fridell1992Helsingborgs SimsällskapSWE27.56
4Isabelle Höstman1990Mölndals Allmänna SimsällskapSWE28.32
5Laura Kurki1994FinlandFIN28.41
6Petra Soininen1992Uinti Espoo - Esbo SimFIN28.52
7Malin Ekstrand1991Spårvägen SimföreningSWE28.75
8Jaqueline Hippi1996Väsby SimsällskapSWE28.87
Gren 32, 200m Backstroke Men, Öppen klass - Försök
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Mattias Carlsson1990Uddevalla SimSWE28.1058.511:29.962:02.34
2Kristian Kron1992Helsingborgs SimsällskapSWE29.861:02.181:35.272:07.98
3Axel Pettersson1995Jönköpings SimsällskapSWE29.271:01.191:34.332:08.47
4Anton Lundin1994Simklubben TritonSWE30.181:02.781:35.612:08.59
5Martin Nilsson1993Väsby SimsällskapSWE30.071:02.701:36.722:10.76
6Lucas Thomée1993Stockholms KappsimningsklubbSWE31.651:05.291:38.592:12.27
7Andres Olvik1986EstoniaEST31.571:05.521:40.692:13.36
8Janne Markkanen1994FinlandFIN31.391:05.771:40.682:14.09
9Fabian Bergman1994Saltsjöbadens IdrottsföreningSWE31.721:06.531:41.802:14.58
10Alexander Kesenci1995Södertälje SimsällskapSWE31.791:06.051:41.152:16.49
11Alexander Lienau-Petersson1993Ystads SimsällskapSWE32.251:06.911:42.232:16.85
12Joakim Kling1991Göteborg SimSWE32.541:07.271:43.392:20.01
13Alexander Dimcevski1995Simklubben S 02SWE32.341:07.831:44.852:20.89
14Oscar Zedendahl1995Väsby SimsällskapSWE32.001:07.751:45.302:22.14
15Markus Kron1994Södertörns SimsällskapSWE33.291:09.171:46.202:22.49
16Gustav Henriksson1990Solna Sundbyberg SS 04SWE33.161:09.041:46.472:24.18
17Michail Papantoniou1997Stockholmspolisens Sim IFSWE33.671:10.561:48.052:24.93
18Marcus Aurén1994Västerås SimsällskapSWE34.061:11.401:48.912:26.61
19Antonio Lutula1993Simklubben NeptunSWE33.611:10.691:50.172:27.97
20Martin Blivik1995Karlskrona SimsällskapSWE35.011:12.711:52.682:31.41
Gren 32, 200m Backstroke Men, Öppen klass - Final
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Mattias Carlsson1990Uddevalla SimSWE28.2458.451:30.232:01.59
2Andres Olvik1986EstoniaEST29.921:01.111:33.322:06.12
3Kristian Kron1992Helsingborgs SimsällskapSWE29.861:02.311:35.482:07.62
4Axel Pettersson1995Jönköpings SimsällskapSWE30.651:03.241:35.982:07.79
5Anton Lundin1994Simklubben TritonSWE30.041:02.671:35.662:08.17
6Martin Nilsson1993Väsby SimsällskapSWE30.001:02.811:36.522:10.04
7Janne Markkanen1994FinlandFIN31.191:05.681:40.082:12.18
8Lucas Thomée1993Stockholms KappsimningsklubbSWE31.511:05.711:39.572:14.15
Gren 81, 100m Bröstsim Damer extra, Öppen klass
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Maja Reichard1991Spårvägen SimföreningSWE43.651:34.36
Gren 82, 200m Bröstsim Damer extra, Öppen klass
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Jennie Sveronius1994Bollnäs SimsällskapSWE38.231:23.182:09.472:55.49
Gren 83, 200m Medley Damer extra, Öppen klass
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Lisa Magnusson1994Bollnäs SimsällskapSWE33.991:13.391:59.302:36.64
Gren 84, 50m Frisim Damer extra, Öppen klass
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Malin Åhrlin1990Upsala SimsällskapSWE28.61
2Lina Westerlund1995Upsala SimsällskapSWE29.29
Gren 85, 200m Fjärilsim Herr extra, Öppen klass
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Sean Johansson1997Upsala SimsällskapSWE31.821:09.411:50.052:33.99
Gren 86, 200m Frisim Herrar extra, Öppen klass
Plac.NamnFöddFöreningLand50m100m150mTidStatus

1Fredrik Nilsson1997Upsala SimsällskapSWE30.241:03.461:37.732:11.77
Gren 87, 50m Ryggsim Damer omsim, Öppen klass
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Janna Ovaska1996FinlandFIN31.07
2Erika Carlén1994Jönköpings SimsällskapSWE31.12
Gren 93, 50m ryggsim damer extra, Öppen klass
Plac.NamnFöddFöreningLandTidStatus

1Linnea Carlsson1998Upsala SimsällskapSWE33.23
Gren 94, 100m fjäril herrar extra, Öppen klass
Plac.NamnFöddFöreningLand50mTidStatus

1Sean Johansson1997Upsala SimsällskapSWE29.731:05.94
2Fredrik Nilsson1997Upsala SimsällskapSWE31.211:06.98