Simklubben S02

Aktuellt

Klubbkväll med Arena swimstore

Klubbkväll med Arena swimstore

S02 i samarbete med Arena inbjuder till Klubbkväll tisdag 18 februari kl. 16.30-19.30 på Valhallabadet. En representant från Arena kommer att finnas på plats med ett stort utbud från deras hemsida www.swimstore.se

Under kvällen erbjuds medlemmar i S02 30% rabatt på Arenas sortiment, gäller inte limited edition och klubbkollektionen. 

Varmt välkomna!

Nu kör vi igång med parasim!

Vecka 8 kör vi igång med parasim. De kommer att vara 3 olika grupper:

Nybörjare som vill lära sig simma
VAR: undervisningsbassängen på Lundbybadet
NÄR: onsdagar kl. 17.00-19.00
NIVÅ: Baddare-nivå

Yngre barn som redan kan simma
VAR: undervisningsbassängen på Lundbybadet 
NÄR: onsdagar kl. 17.00-19.00
NIVÅ: Pingvinen-/Fisken-nivå

Träningsgrupp för "äldre"
VAR: 25:an på Lundbybadet
NÄR: onsdagar kl. 20.00-21.00

 

Föräldrar behöver inte vara med i bassängen.

 

Senaste nytt

Barracuda Race

Barracuda RaceBarracuda Race är över och tävlingarna blev mycket lyckade (om man får tycka själv). ETT STORT TACK till alla som som ställt upp och hjälpt till. Alla funktionärer, föräldrar, släktingar, simmare, funktionärer från andra klubbar, osv, osv, osv.
TACK till våra utländska gäster som förgyllt tävlingarna.
TACK till Tomas Agdahl, vår tävlingsledare, Micke Sirenius, som skötte tidtagningen, Ulf Klingnäs som speakade på söndag em (när Kenneth inte kunde) och Lena Moberg, du vet vad......................

Liten kurs i estniska

Inför Barracuda Race:
Liten kurs i estniska
(om ni undrar varför så beror det på att vi får besök från en klubb från Estland, dessutom en från England och tre från Norge, men vi räknar med att ni kan göra er förstådda på engelska och norska) Mer...

SUM-SIM riksfinal

SUM-SIM riksfinal

SUM-SIM riksfinal
Lördag
200 medley: Ebba Hellström 4:a, 2:34.03
1500 frisim: Dennis Gnutek 7:a, 17:19.08
100 ryggsim: Elin Harnebrandt 2:a, 1:03.07
4x100 medley pojkar 14:e, 4:17.89
4x100 frisim flickor 13:e, 4:05.60
100 frisim: Ebba Hellström 4:a, 1:03.32

Söndag
100 bröstsim: Deniz Hekmati 6:a, 1:07.74
400 frisim: Ebba Hellström 2:a, 4:45.92
400 frisim: Alicia Lundqvist 16:e, 5:09.58
1500 frisim: Esa Virtanen 9:e, 17:37.91
1500 frisim: Anders Harnebrandt 10:e, 17:38.13
4x100 frisim pojkar 15:e, 3:51.76
100 frisim: Elin Harnebrandt 14:e, 59.51
400 frisim: Dennis Gnutek 12:e, 4:19.03
100 ryggsim: Nicklas Lindroth 10:e, 1:04.61
100 ryggsim: Anders Harnebrandt 15:e, 1:05.91
100 ryggsim: Ebba Hellström 4:e, 1:12.07
100 ryggsim: Sandra Olsson 7:e, 1:12.77
200 bröstsim: Deniz Hekmati 7:e, 2:29.45