Kalender

Tävlingskalendern är preliminär. Blir det ändringar går vi ut med det så fort vi kan.

Våren 2024


VeckaDatumAktivitetPlatsGruppFunktionärskrav
Januari
213-14Team Competition
Inbjudan
Sista anmälningsdag: 22/12 23:59
SandaredAlla
427-28UGP 1
Inbjudan
Sista anmälningsdag: 22/12 23:59
SkövdeSimiaden S-SSÄ
(13-17 år)
2-3 pers/pass
Februari
53/2Pingvinracet
Inbjudan
KungsbackaSimiaden V,R,S (12 oy)
712-17/2LägerSäffleSM, SSÄ
824-25Borås Craft Meet
Inbjudan
BoråsSM, DM, SSÄ/SSY
Mars
93Plakettjakt 1
Inbjudan
Angereds ArenaHajen, Teknikgrupper, Träningsgrupper, Simiaden vitFöräldrar till tidtagning
93Funktionärsutbildning
Steg 1
S02 kansliKostnadsfri för S02’s medlemmar/simföräldrar.
108-10Svenskt Grand Prix
Inbjudan
KungsbackaGP-kvalade
109-10UGP 2
Inbjudan
VarbergSimiaden S-SSÄ
(13-17 år)
2-3 pers/pass
1223Sjörövarsimmet
Piratplasket
Inbjudan Sjörövarsimmet
Inbjudan Piratplasket
ValhallaSimiaden V,R,S
(0-12 år/12-13 år)
20 pers på ett pass
April
145-8Malmsten Swim OpenStockholmSM (kval på 625 finapoäng,
kvalperiod 20230101-20240310)

1512-14Kungsbacka Spring Meet
Inbjudan
KungsbackaSM, DM, SSÄ/SSY
1621Plakettjakt 2
Inbjudan
Sista anmälningsdag: 17/4 23:59
Angereds ArenaHajen, Teknikgrupper, Träningsgrupper, Simiaden vitFöräldrar till tidtagning
1726-28Ullbergstrofén
Inbjudan
Sista anmälningsdag: 18/3 23:59
GöteborgSM, SSÄ/SSY

 5 pers/pass

Funktionärsanmälan: funktionar@goteborgsim.se

Maj

184Vårsimiaden
Inbjudan
Sista anmälningsdag: 22/4 23:59
HalmstadSimiaden V,R,S (12 oy)3 pers/pass
185UDM
Inbjudan
Sista anmälningsdag: 22/4 23:59
HalmstadSSÄ/SSY (simmare födda 2010-2011)
2018-19Mölndal Open (valfri tävling)
Inbjudan
sista anmälningsdag: 1/5 23:59
MölndalSM, DM, SSÄ/SSY,Simiaden S


Juni
221-2DM/JDM
Inbjudan
Sista anmälningsdag: 16/5 23:59
VarbergSM, DM, SSÄ/SSY (kvalade) 3 pers/pass
238-9Trollhättan Meet
Inbjudan
Sista anmälningsdag: 16/5 23:59
TrollhättanDM, SSÄ/SSY, Simiaden V,R,S 
2414Aktivitet för alla tävlingsgrupperGöteborgAlla 
25mån, tis eller ons, torSIL utbildning
Sista anmälningsdag: 20/5 23:59
Angereds ArenaFör våra tränare som gjort GUT
26mån, tis eller ons, torSIL utbildning
Sista anmälningsdag: 20/5 23:59
Angereds ArenaFör våra tränare som gjort GUT
25/2623-27Läger
Sista anmälningsdag: 29/4 23:59
SkaraSSÄ/SSY
2628-30Bockstensdoppet
Sista anmälningsdag: 6/6 23:59
Anmäl dig här
VarbergAlla
Juli
273-7SM Para, SM/JSMLinköpingKvalade
2810-14Sum-SimSundsvallKvalade

Hösten 2024

VeckaDatumAktivitetPlatsGruppFunktionärskrav
September
3531-1Simlärarutbildning
Sista anmälningsdag: 28/6 23:59
Anmäl dig här
GöteborgFör våra tränare som gjort SIL
367-8Varberg GamesVarbergUppstartstävling för alla grupper
3820-21Grand Prix 1VäsbyGP-kvalade
3929SponsorsimGöteborgAlla
Oktober
406Plakettjakt 1GöteborgHajen, Teknikgrupper, Träningsgrupper, Simiaden vitFöräldrar till tidtagning
4112-13UGP 3
KungsbackaSimiaden S-SSÄ
(13-17 år)
2-3 pers/pass
4219-20DM/JDM
SkövdeKvalade (13+)2-3 pers/pass
4325-27Grand Prix 2YstadGP-kvalade
4326SimbadoppetBoråsSimiaden V,R,S (12 oy)
November
459-10Sum-Sim Region
GöteborgSimiaden S-SSÄ 
(13-16 år)
Heatbegränsning
2-3 pers/pass
4617Plakettjakt 2GöteborgHajen, Teknikgrupper, Träningsgrupper, Simiaden vitFöräldrar till tidtagning
4720-24SM/JSM
Kvalade
4722-24Barracuda RaceValhallaAlla20 pers på ett pass
4830Höstsimiaden
MölndalSimiaden V,R,S (12 oy) 2-3 pers/pass
December
496-8Sum-Sim Riks
UddevallaKvalade
5014Julavslutning
Göteborg Valhalla

Alla; Klockan 15:30-19:00